Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко заявив, що в Україні побільшало випадків самовільного залишення військових частин. Він не уточнив конкретні цифри СЗЧ, але наголосив, що інформація, яку повідомляють ЗМІ, “дещо перебільшена”. Водночас народна депутатка від групи “За майбутнє” Ганна Скороход підтвердила 29 жовтня, що в Україні зафіксовано понад 100 тисяч випадків СЗЧ, і частина їх явно пов’язана з відчуттям несправедливості у військових.
Кравченко оцінює тенденцію збільшення фактів СЗЧ, дезертирства і невиконання наказів у силах оборони України як “загрозливу”. Відповідаючи на запитання про те, що може зробити держава, конкретні відомства та судова влада, щоб змінити ситуацію на краще, Кравченко зазначив, що це запитання краще адресувати не йому.
“Мобілізація, загальний порядок мають бути, але подивіться, з яким негативом показують ТЦК, “бусифікацію” придумали. Питання є до патріотичного виховання. Необхідно також стимулювати військовослужбовців, тією ж заробітною платою”, – вважає він.
Ганна Скороход серед претензій людей, які пішли у СЗЧ, називає те, що, на їх думку, у ЗСУ реально воює лише кожен десятий. А командири нібито сидять у тилу.
“Коли вони мені питають, чому я колишній робітник СТО, зараз маю сидіти в окопі, а всі наші військові великі офіцери – все в тилу. Чому в нас воює від 10%, а у кращому разі до 15% від загальної кількості армії? Чому?”, – додала вона.
Масове СЗЧ в Україні: які є оцінки масштабів явища
Нагадаємо, з початку великої війни понад 100 тисяч українських військових залишили свої частини – таку оцінку надав наприкінці вересня військовий юрист Центру підтримки ветеранів Роман Лихачов. Адвокат зазначив, що в деяких справах про самовільне залишення частини фігурують по 20-30 осіб. Але, підкреслив Лихачов, реальну кількість СЗЧ знають тільки у ЗСУ, і ця інформація – закрита.
Український журналіст Володимир Бойко, який воює у лавах ВСУ, наголосив у жовтні 2024 року, що випадків СЗЧ набагато більш як 100 тисяч. Загальну кількість дезертирів з початку повномасштабного вторгнення він оцінює у 170 тисяч.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні відкрили майже 90 тисяч проваджень щодо самовільного залишення частини (СЗЧ) та дезертирства. Найбільшу кількість справ порушили в Донецькій області. А найбільше справ до суду передали у Львівській області. При цьому у правоохоронців закінчився ресурс, щоб розслідувати космічну кількість справ за СЗЧ та дезертирство, кажуть у Офісі генпрокурора.
Та й статистика покарань насправді невтішна. Згідно з даними ОГП, з січня 2022 року до вересня 2024 року відкрили 59 606 кримінальних проваджень щодо СЗЧ (ст. 407 Кримінального кодексу). Найбільше проваджень щодо СЗЧ відкрили протягом січня-вересня 2024 року – 35 307. При цьому до суду направили загалом всього 4698 проваджень під час війні. З них закрили 2592 справ.
Крім того, з огляду на статистику, протягом 2022-2024 років в Україні відкрили 29 521 провадження щодо дезертирства (ст. 408 ККУ). З яких тільки 442 направили до суду, а 414 закрили.