У Київраді дивний прецедент: одночасно із сесійним засіданням депутатів призначили й засідання “земельної” комісії міськради. Провести його не могли впродовж більше, ніж місяця з моменту, як очільник комісії, Михайло Терентьєв, опинився у СІЗО через “справу Комарницького”. А дехто із депутатів взагалі запропонував розпустити дискредитований орган, а його обов’язки розподілити між іншими комісіями. Втім, засідання призначили на день 3 квітня, тобто або апарат Київради помилився, або “хтось щось знає”, і засідання міськради буде дуже коротким – бо через велику кількість учасників “земельна” комісія має засідати у тому ж залі, що й сама Київрада.
Екстрене й позачергове засідання комісії Київради з питань архітектури, містобудування й земельних відносин додали до графіку буквально напередодні. А підписні листи для його проведення подали за менше, ніж добу до самого засідання (що, до речі, порушує регламент, бо на оповіщення усіх членів потрібна саме доба). Цікаво, що у самому підписному листі цифри із точним часом початку засідання проставлені й наведені чорним маркером, тобто документ готували, поспішаючи. Сумніви у легітимності є й через відсутність на засіданні його голови, Михайла Терентьєва – повноваження очільника він досі так і не склав, хоч засідання “можна” провести й за подання його заступників.
“Об 11:00 запланована сесія Київради, планують розгляд близько 70 питань. Але сесія явно вчасно не розпочнеться, чи можливо взагалі не відбудеться. Адже група депутатів земельної комісії у цій же залі планує провести позачергове засідання о 12:30”, – зауважив у дописі очільник Громадської ради при КМДА, Геннадій Кривошея.
Але найцікавіше – навіть не це, а сам порядок денний засідання комісії. По-перше, вона обере собі нового очільника: саме через відсутність згоди між фракціями у Київраді засідання не могли провести місяць. По-друге, розгляне… усі земельні ділянки, що були озвучені у журналістському розслідуванні Bihus.info у “справі Комарницького” (тобто, ті, що фігурують у документах, переданих НАБУ до суду й отриманих адвокатами фігурантів справи). Їх усього п’ять, і, обравши голову, комісія приступить до “визнання недійсним” та “виправлення помилок” на Печерську й Солом’янці. І це – попри існування тисяч і тисяч звернень від простих громадян, що роками чекають на рішення від цієї комісії.
Прикметно, що по усім п’яти пунктам порядку денного подання до Київради про скасування рішень вже зробив її секретар Володимир Бондаренко (Інформатор писав про це ще у середині березня). Ба більше – він встиг зробити подання на значно більше ділянок, а розглянути комісія хоче лише ці: активісти й громадські діячі Києва вважають цей момент дуже підозрілим. Як і усі інші елементи (сумнівні дату й час засідання, маркер у документі тощо). Припущення про справжні мотиви комісії зробив київський громадський активіст Сергій Пасюта: саме ці ділянки записані на “фунтів” Дениса Комарницького, і рішення по ним необхідно скасувати якнайшвидше.
“Все – задля благородної мети. Віталій Кличко вносить рішення про відміну всіх рішень, що прозвучали у розслідуванні Bihus.info. “І це просто кайф!” – каже Денис Комарницький з Відня. Чому? – Попри всі озвучені порушення, головне – це те, що Київрада не може сама відміняти свої рішення, лише через суд”, – розставляє крапки над “і” активіст-пам’яткоохоронець Дмитро Перов у дописі на Facebook.

Але навіщо це робити, ще й у такому авральному режимі, спеціально обираючи “під це” голову комісії? – У київських пам’яткоохоронців на це є декілька припущень. Юрист і частий учасник й ініціатор судів із захисту столичних пам’яток, Олександр Дядюк, робить припущення: це роблять аби сплутати карти прокуратурі й погіршити їй саму можливість скасування землевідведень.
“Конституційний суд давно роз’яснив, що рішення, які є актами індивідуальної дії, і які реалізовані, вважаються такими, що вичерпали себе, а тому не можуть відмінятись радами. У цьому випадку треба розривати договори оренди, як правило, через суд”, – зауважує Дядюк у коментарі до допису Перова.
Сам Дмитро Перов, у свою чергу, допускає, що список із п’яти ділянок у четвер “отримає легітимацію”. Оскільки юристи Комарницького, пише він, отримають “залізобетонну підставу” для скасування, а отже, й отримання усіх і без того формально виділених земельних ділянок.
Відрізати гідрі голову: у Київраді тривали кадрові торги за “земельну” комісію й хотіли її розпустити
Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що у Київраді вигадали цікавий спосіб побороти корупцію у “земельній” сфері. Оскільки її початки лежать у профільній комісії міськради (як і було доказано “справою Комарницького”), від депутатського корпусу поступила пропозиція “відрізати гідрі голову”, себто, ліквідувати цю комісію. А її повноваження – передати до інших комісій.
Також ми розповідали, що у Київраді не було бажаючих очолити “земельну” комісію, втім, виходити з її складу депутати також не хочуть. З цим, ймовірно, пов’язаний і “фальстарт” із засіданням Київради, яке сам Віталій Кличко спочатку призначив на 4 березня, а тоді – скасував. У підсумку депутати таки мали б зібратися, але вже 13 числа – саме кадрові питання стануть головними, але поки тривають торги.