У Києві перейменують парк “Таращанець” та одну з вулиць, що досі носить ім’я російського поета й драматурга Михайла Лермонтова. Парку, що носив ім’я бронепоїзда, який обороняв Дарницький залізничний вузол у серпні 1919-го від денікінців, присвоять ім’я “Кримського”. А от вулицю назвуть на честь відомого співака Володимира Турця, що є повною несподіванкою, адже він був водночас і Народним артистом УРСР. Крім того, його син нині займає важливу посаду у самій Київраді, що, ймовірно, і є відповіддю на питання “чому?”
Як перейменують парк, названий на честь бронепоїзда “Таращанець”
Про перейменування топонімів у Києві йдеться у проєктах рішень, що виставлені на сайті Київради у середу, 30 жовтня 2024-го. Згідно з першим проєктом, парк “Таращанець”, створений ще 1963 року і названий на честь бронепоїзда, який обороняв Дарницький залізничний вузол від армії генерал-лейтенанта Білого руху Антона Денікіна, перейменують на “Кримський”. Саме таку назву обрали кияни під час голосування у “Києві Цифровому”.
Точніше, киянам більше імпонувала назва “Парк Таврійський” (за неї проголосували майже 11 тисяч містян, за “Кримський” – лише 8 тисяч). Але робоча група, що опрацьовувала пропозиції щодо формування назв, обрала саме другу назву. Причина – у пов’язаності місцевих топонімів з Кримом: саме тут на Старій Дарниці розташовані вул. Сімферопольська, Ялтинська, Севастопольська, Ісмаїла Гаспринського тощо.
Сам пам’ятник бронепоїзду демонтували з парку ще в грудні 2023-го, як одну зі складових радянської історіографії. Монумент висотою 3,3 метри було відкрито у Києві 1974 року. Він складався з композиції з 7 фігур, нібито, в момент прийняття рішення про “героїчну загибель”. Після демонтажу його відправили до майстерні родини його автора, скульптора Валентина Зноби.
Вулиця імені Турця-старшого
А от вул. Лермонтівська, що розташована у Шевченківському районі столиці та вперше згадується 1911 року, перейменують на вулицю Володимира Турця. Прикметно, що ця назва також не була фаворитом киян – більшість з них (7,5 тисяч проти 6,9) обрала назву “вулиця Сергія Виноградського” на честь народженого у Києві мікробіолога, засновника екології мікроорганізмів та мікробіології ґрунту кінця ХІХ ст. Саме Виноградський відкрив хемосинтезуючі мікроорганізми, що виконують важливу роль у геохімічних процесах у ґрунті.
Але та ж комісія обрала іншого “переможця”. Ним став Володимир Турець, відомий український співак, Народний артист УРСР, соліст хору ім. Г. Верьовки, пізніше – викладач вокалу інституту музвиховання Свентокшицького університету у Кельцях (Польща). Ймовірною розгадкою є те, що син Володимира Турця, Владислав, нині є депутатом Київради від партії “Європейська Солідарність”, та входить до “стратегічно важливої” для забудовників Постійної комісії з питань архітектури, містопланування та земельних відносин.
Звичайно, Турець-молодший не є депутатом від Шевченківського району – саме там планують назвати вулицю. Він опікується самою північчю Києва (Оболонь, Вітряні Гори, Пріорка тощо). Втім, показовим є саме рішення комісії на честь Турця: зважаючи на оголошений країною курс на декомунізацію, наявність у Києві вулиці на честь діяча культури, обласканою радянською владою, викликає, як мінімум, подив.
Київрада попросить в Кабміну більше квот на електроенергію та візьме шалений кредит для тепловиків
Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що Київрада звертатиметься до Кабінету міністрів з проханням терміново збільшити граничні величини електричної потужності для споживачів електроенергії. Підстава – розташування у Києві центральних органів влади, державних та міжнародних установ та організацій, які неможливо відімкнути від живлення. Також у столиці міститься чимало іншої критичної інфраструктури, зокрема, метро, виробництва тощо.
Також ми розповідали, що Київрада планує запозичити в ЄБРР 50 млн євро для підтримання фінансової стійкості КП “Київтеплоенерго”. Кошти залучаються строком на 5 років, при цьому відсоткова ставка становитиме 2,5% річних. Одночасно енергетики отримають ще 5 млн євро від США в рамках “Програми забезпечення стійкості”.