В одного з найскандальніших останнім часом комунальних підприємств Києва, КО “Київзеленбуді”, нова очільниця. Замість Юрія Бахмата, який на початку березня 2025 року отримав підозру у систематичному отриманні вражаючих хабарів від підрядників – йшлося про мільйонні “відкати” – у статусі “в.о” генерального директора до підприємства повернулася Ольга Манько. У її кар’єрі “Київзеленбуд” вже був, але тоді й посада, і відповідальність, і часи були інші.
Про призначення 37-річної Ольги Манько виконуючою обов’язки керівниці інформує офіційний сайт Київзеленбуду. І надає коротку “кар’єрну довідку” нової очільниці. З неї виходить, що керівником Ольга Іванівна була завжди, починаючи з часів студентства. І за 15 років встигла очолити газету, телеканал, Подільське районне підприємство Київзеленбуду, Центр фізичного здоров’я, стадіон “Арена Львів” та “Президент-готель”.
І хоча з офіційних джерел про неї відомо небагато, Інформатор знайшов чимало даних про посадовицю в реєстрах та інших документах. Зокрема, згідно з декларацією, яка була подана наприкінці березня 2025 року, Ольга Манько володіє двома невеликими квартирами: київська має площу 50,7 кв м, житло у Борисполі – 53,4 кв м, до речі там же їй належить приватний будинок площею 128 кв м. Крім того, вона є власницею 6 земельних ділянок, розташованих у Бориспільському районі.
Ані автівок, ані цінних паперів Манько не задекларувала. Щодо грошових активів, готівкою вона зберігає 800 тис грн та 53 тис доларів. На банківських рахунках Ольга Іванівна накопичила 176,5 тис грн та лише 1612 доларів. Втім, найцікавіше у її біографії – не статки, а кар’єра, яка почала будуватися ще за часів навчання у Київському національному університеті ім. Шевченка.
Редакторство та зв’язки з громадськістю
Першу керівну посаду Манько обійняла у 22 роки – раніше, ніж закінчила Київський державний університет, і відтоді працювала лише на менеджерських позиціях. Як свідчить офіційна біографія, впродовж 2009 – 2010 років вона була директором КП “Переяславська Рада” й головним редактором газети, що підпорядковувалася Переяслав-Хмельницькій міській раді. За даними аналітичної системи YouControl, діяльність комунального видання була припинена у 2016 році.
Щодо Ольги Манько, після недовгого керування газетою вона стала фахівцем зі зв’язків з громадськістю ТОВ “Сіті Стейт”, яке займалося будівництвом житлових та нежитлових споруд і було зареєстровано у Бориспільському районі. Тут майбутня очільниця Київзеленбуду працювала впродовж трьох років, до 2013-го. До речі, останні новини на сайті компанії датовані тим же роком.
ТОВ “Медіа інфо”: темна історія навколо телеканалу ТВі
З 2013-го кар’єра Ольги Іванівни пішла вгору – наступні два роки вона перебувала на посаді генерального директора ТОВ “Медіа Інфо” – компанії, що займалася виробництвом кіно- та відеофільмів і телевізійних програм. Про 25-річну на той час Манько було відомо, що вона є депутатом Київської облради від “Фронту змін”.
Зараз на сайті “Київзеленбуду” в біографії Манько про це нагадує скромний рядок: “2013 – 2015 рр. – генеральний директор Концерну “Медіа управління” – чомусь саме так, без згадки саме про “Медіа Інфо”. Це може бути збігом, але слід нагадати, що Манько очолила це добре відоме в вузьких колах товариство на тлі гострого господарського конфлікту.
“Медіа Інфо” була відома як компанія-власник телеканалу ТВі, тепер уже закритого, який за часів Януковича гримів і був в епіцентрі скандалів. І саме 2013-го відбулося рейдерське захоплення ТВі, а важливою частиною сценарію зміни власника було внесення змін до статутного капіталу “Медіа Інфо”, і директорка сумнівної компанії може бути причетною до цієї темної історії.
Поміняла медіа на “комуналку”, потім – Київ на Львів
Після керівництва компанією, яка причетна до історії з ТВі, Ольга Манько продовжила свою успішну управлінську кар’єру, тепер уже у сфері комунального господарства. З 2015 по 2020 вона -директорка комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Подільського району столиці. Без відриву від роботи Манько у 2016 рік здобула диплом магістра в Національній академії державного управління при Президентові України.
А 2020 року новоспечений фахівець несподівано переключається на спорт. Після недовгого керівництва Всеукраїнським центром фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх” вона стала директоркою держпідприємства “Арена Львів”. За часів очолювання проблемним та збитковим стадіоном у Львові, який за Януковича збудували для Євро-2012, але так і не довели до розуму, Манько запам’яталася пікіровкою з львівським бізнесменом та власником ФК “Рух” Григорієм Козловським. Вона заявила, що той загрожує їй та персоналу стадіона, а “Рух”, у свою чергу, звинуватив директорку арени у брехні.
Ризикований перехід з теплого місця
Восени 2023-го Ольга Манько повернулася до Києва та відкрила новий розділ у своїй кар’єрі – готельний бізнес. Менеджерка взяла на себе керівництво столичним “Президент-готелем”. Є підозра, що керівництво цим об’єктом, як і раніше “Ареною Львів”, не вимагало від неї особливих комерційних навичок, адже “Президент-готель” належить Державному управлінню справами (на політичному сленгу – ДУСя). І ДУСю прийнято вважати благополучною “державою в державі”, яка щедро фінансується з українського бюджету, бо є органом, який здійснює забезпечення діяльності президента України та РНБО.
У політикумі вкорінилася думка, що ДУСя – затишний, теплий і дуже затишний світ під покровом печерських лип, на який щороку виділяють мільярди. Управління має свої готелі та будинки відпочинку, фермерські господарства, нерухомість у центрі Києва та інші “плюшки”.
Чому Манько раптом вирішила залишити тепле місце та проміняла безбідне керівництво готелем на ризиковану для кар’єри київську “комуналку”, залишається загадкою. З огляду на нинішню увагу до Києва, коли дії влади столиці розглядаються під мікроскопом – рішення сумнівне. До того ж, зеленбуди в Україні користуються поганою славою корупційної галузі, де у прямому та переносному сенсі панує “розпил”, а в нинішніх київських реаліях – це просто мінне поле. Проте, з огляду на послужний список Манько, можна припустити, що вона – не сапер, а десант, покликаний посилити у Києві вплив Офісу президента.
Що трапилося з колишнім керівництвом “Київзеленбуду”
Як розповідав Інформатор, після обшуків, проведених представниками ДБР і Нацполіції у службових приміщеннях КО “Київзеленбуд” 6 березня 2025 року, затримали мало не усіх керівників підприємства. Ще 10 березня офіційного підтвердження затримання ще не було, втім, ЗМІ посилалися на власні джерела, які стверджували, що посадовців затримали за хабарі.
Повідомлялося, що директор КО Київзеленбуд Юрій Бахмат та його перший заступник відправилися до місць тимчасового тримання 6 березня, одразу після завершення обшуків у власному офісі. Бахмат очолив КО “Київзеленбуд” в 2023 році, після переходу на іншу посаду попереднього директора Олексія Короля. До цього Бахмат працював два роки в департаменті захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА.
Також ми писали, що, за версією обвинувачення, керівник “Київзеленбуд” та його перший заступник, залучивши до оборудки керівника управління комунального підприємства, систематично отримували хабарі від підрядників, з якими були укладені договори на проведення робіт. “Заохочували” підприємців платити відкати обіцянками подальшої співпраці та укладанням договорів із “Київзеленбуд” і надалі. Розмір “добровільних внесків” був встановлений на рівні 15% від суми, яка перераховувалась підприємцям. Ті, хто відмовлявся “співпрацювати” таким чином, не мали шансів на укладення договорів та проведення робіт.