Жодної конфіденційності: слив прохання про Томагавки у ЗМІ розлютив Зеленського – відео

Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що його план перемоги передбачав розміщення в Україні далекобійних крилатих ракет Tomahawk. Про це він 30 жовтня розповів у коментарі іноземним журналістам в Ісландії. Український лідер висловив подив тим, що американські чиновники злили секретну інформацію західній пресі.

Український президент, ймовірно, вважає, що інформація біла не просто злита, а злита з недобрими намірами. Він зазначив, що це відбувається саме тоді, коли “багато країн підтримали план перемоги”.

Зеленський при цьому відповідав на питання, якої реакції на свій план він хотів би від Заходу. Таким чином він дав зрозуміти, що розголошення секретів він би точно не хотів

“Ви бачите, що зараз відбувається у ЗМІ, – вони говорили, що Україна хоче чи хотіла отримати ракети, такі як Tomahawk і так далі. Але це була конфіденційна інформація між Україною та Білим домом. Як розуміти ці повідомлення? Це означає, що між партнерами немає нічого конфіденційного”, – сказав глава держави.

Які секрети плану перемоги Зеленського втекли до західної преси

Запит на крилаті ракети Tomahawk містився у плані перемоги у пункті про “пакет неядерного стримування”. Про сам “пакет” Зеленський говорив публічно, пояснюючи, що він передбачає розміщення на території країни неядерного, але ефективного озброєння, яке стимулювало б у Росії небажання повторити вторгнення.

Але подробиці публічно не оголошувалися, і вперше про Tomahawk заявило The New York Times 29 жовтня. Видання також наголосило, що у США назвали пропозицію Зеленського про Томагавки “цілком нездійсненним запитом”.

Це єдина закрита інформація, яку надало NYT. Крім того, журналісти з’ясували, що Зеленський був “ошелешений” тим, що так й не отримав від США дозволу на далекобійні удари по РФ західною зброєю.

В іншому цей злив від анонімних чиновників не відрізняється від матеріалів інших західних ЗМІ щодо плану перемоги Зеленського. На Заході вже неодноразово посилали через медіа сигнал Україні, що план перемоги викликав там роздратування, його вважають непродуманим, провальним і таким, що веде до ескалації без гарантії власне результату – перемоги України.

План перемоги

План перемоги Зеленського був представлений українському парламенту 16 жовтня, а в ЄС та НАТО – 17 жовтня. План включає: запрошення України до вступу в НАТО, посилення оборони України та розворот війни в бік Росії, стримування російської агресії, спеціальні стратегічні та економічні угоди з партнерами Києва. П’ятий пункт стосується післявоєнного періоду – Київ пропонує замінити американські війська в Європі українськими після війни. 

Президент оприлюднив цей план, коли багато медіа писали, що партнери у США та Європі ключові пункти відхилили. Навіщо він тоді потрібен? Інформатор має дві версії. Перша у тому, що відмова Заходу – це добрий привід, аби почати переговори з Росією на невигідних умовах. А критикам казати – ми могли перемогти, але нам не дали.

Друга – про те, що відмови – ніщо, коли є план. Протягом 2,5 років великої війни ми вже отримували негативні відповіді стосовно ППО, танків, HIMARS, ракет, літаків F-16. То й що? Ми також поговорили про це з експертами.

23 жовтня з’явилися відомості, що Зеленський готує ще один “план перемоги”, цього разу – “для внутрішнього користування”. Президент задумав, що на відміну від плану перемоги, який націлений на Захід, цей план визначить (нарешті!) кроки для самої України. Його мають підготувати до кінця 2024 року. Йдеться про документ, який стосуватиметься внутрішніх рішень в багатьох сферах. Зокрема, йдеться про ВПК, оборону, економіку, соціальну політику та інші.



Джерело