Відомий професор знайшов три переваги української освіти над європейською

Українська освіта має кілька переваг, завдяки яким можна зацікавити українців здобувати саме її. Таку заяву зробив проректор Європейського університету, доктор наук та професор Сергій Ягодзінський. Зокрема, залишається однією з найдоступніших у Європі за вартістю порівняно з країнами Західної Європи чи Північної Америки.

Втім, є і певні недоліки. Про це науковець розповів у коментарі “Главкому”.

Так, освіта в Україні є доступною, але вартість відіграє роль значну лише для певного прошарку суспільства. Крім того, більше родин прагнуть дати дітям не дешеву, а якісну освіту.

“Родини обирають місце навчання за іншими, аніж доступність, параметрами. Орієнтир лише на вартість – тупиковий, особливо в умовах запровадження країнами Східної та навіть Центральної Європи програм безоплатного навчання для українських студентів. Тому створення пільгових умов, надання кредитів на навчання, збільшення кількості стипендіатів (бюджетників), надання гуртожитків – все це може мати значення, але даний параметр не єдиний з-поміж інших. На нього можна орієнтуватись лише у перспективі 3-5 наступних років”, – пояснив Ягодзінський.

Також перевагою він називає якісну теоретичну підготовку. За його словами, в українських вишах цінують фундаментальну підготовку. І часто говорять, що там забезпечують ґрунтовне, фахове знання.

“Це дійсно так, але лише частково. Викладання так званих фундаментальних дисциплін іноді обумовлене тим, що університети просто не мають сучасної матеріально-технічної бази, новітніх методик, підручників, лабораторій”, – додав професор.

Третьою перевагою він назвав гнучкість у дистанційному навчанні. Після пандемії коронавірусу та з початком повномасштабної війни наша освіта адаптувалася до онлайн-форматів. Ягодзінський зауважив, що це суттво відрізняє сучасну українську університетську освіту від західних закладів освіти. Ті переважно відійшли від можливості навчатись онлайн.

“У нас це можливо і для багатьої вступників це дійсно конкурентна перевага. Але не потрібно забувати, що такий спосіб – це частково легітимація отримання диплому про вищу освіту без отримання самої освіти”, – наголосив доктор наук.

Він зазначив, що університети здебільшого серйозного ставляться до освіти у режимі онлайн. Зокрема, є синхронне навчання, контроль якості освіти і присутність студентів. Водночас не можна до кінця стверджувати, що дистанційна освіта є якісною.

“Якщо українські вступники це розглядають як гарний спосіб отримання освіти – то відштовхувати їх від закладів освіти в умовах складної демографічної ситуації було б недалекоглядним. Ми мусимо, на мій погляд, забезпечити право і можливість українським студентам вчитись онлайн, але не забувати, що поряд з цим ми вирішуємо проблеми соціального, політичного, виховного, демографічного характеру”, – підсумував він.

Професійна освіта в Україні

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив про те, що Уряд затвердив зареєстрований у парламенті законопроєкт про професійну освіту. За новим документом профтехосвіту мають реформувати відповідно до потреб ринку праці, євроінтеграції та децентралізації. 

Передбачається оновлений зміст та гнучка система реагування на потреби ринку праці. Модульна структура освітніх програм дасть можливість здобувати професійну кваліфікацію за короткостроковими програмами. Буде збільшено фінансову автономію та посилено взаємодію закладів професійної освіти з бізнесом. Зокрема, через спільні інвестиційні проекти.

Джерело