Інсталяція “Битва за світло”, що майже рік стояла на Контрактовій площі у Києві, стала частиною постійної експозиції Національного музею історії України у Другій світовій війні. Її центральний елемент — 40-тонний зруйнований трансформатор, який понад 50 років служив на одній із теплоелектростанцій ДТЕК. Колись це була потужна енергетична машина вагою 40 тонн, та після численних російських атак у 2024 році від нього залишилося лише обгоріле ядро.
Про те, що трансформатор, який отримав власне ім’я Орест, став музейним експонатом, повідомили у ДТЕК. Для енергетиків він був не просто технікою, а “колегою”, а нині – символом того, через що проходить українська енергетика під час повномасштабної війни. Орест пережив не одне влучення уламків, а остаточно згорів після одного з масованих обстрілів, коли палав цілу добу – його просто неможливо було загасити.
“Такі експонати — пряме свідчення злочинів проти мирної інфраструктури України. Це матеріальний доказ того, як виглядає сучасна війна, яку Росія веде проти нашої держави. Ми маємо зберегти ці артефакти як демонстрацію стійкості українського народу”, — зазначив генеральний директор Музею війни Юрій Савчук.
Інсталяцію створили в рамках кампанії “Битва за світло” – проєкту, покликаного показати масштаби руйнувань, яких зазнає енергосистема України. З вересня 2024 року вона стояла в центрі Контрактової площі навпроти Могилянки, ставши однією з найпотужніших візуальних історій про війну всередині мирного міста. Тепер же “Битва за світло” стала частиною музейної пам’яті.
За даними ДТЕК, з початку повномасштабного вторгнення ворог випустив по енергетичній інфраструктурі України понад 2300 ракет і дронів. Внаслідок обстрілів втрачено 10 ГВт генерації, ще 18 ГВт — на окупованих територіях, включно з ГЕС, ТЕС і Запорізькою АЕС.
ДТЕК закликає мешканців Київщини обрізати дерева та встановлює платформи для лелек
Нагадаємо, сезон звільнення електромереж від гілок триває до 15 квітня, поки обрізка гілля не шкодить деревам.Тож, ДТЕК закликає мешканців Київщини обрізати дерева, аби не залишатися без світла. Дерева, що розрослися та загрожують пошкодити дороти, енергетики вважають одним із головних ворогів ліній електропередач. Аварійні відключення електроенергії дуже часто трапляються через гілки, що торкаються дротів. Тож, у мешканців приватних будинків ще є час, аби захистити себе від несподіваних знеструмлень.
Також ми писали, що на Київщині фахівці ДТЕК встановлюють нові платформи для лелечих гнізд. Безпечне житло для птахів облаштовується на електричних опорах над дротами, аби уникнути ризика ураження лелек струмом та унеможливити аварійні відключення. Днями енергетики встановили три нові платформи у Броварському та Фастівському районах, загалом в цьому році на Київщині планують облаштувати 20 гнізд.