У Києві зірвалася чергова “туалетна схема” – тепер вже остаточно. Забудовник, що планував знищити цілий квартал, збудований у необароковому стилі у Печерському районі на Звіринці, залишився ні з чим. Суд анулював незаконно отримане право власності на споруду та земельну ділянку під нею, адже необхідних документів у “власника” так і не знайшлося, а обставини “приватизації” були курйозними.
Господарський суд Києва вирішив, що забудовник незаконно заволодів земельною ділянкою, використовуючи так звану “туалетну схему”, повідомляє “Україна кримінальна”. 26 березня суд зобов’язав ТОВ “Апартбудгруп” повернути Київраді ділянку площею 0,15 га в Печерському районі. У рішенні суду не вказано точну адресу спірного об’єкта та адресу ділянки, але є її кадастровий номер – 8000000000:82:115:0007, що фігурує у рішенні Київради від 26 серпня 2024 року, де йдеться про ділянку за адресою вул. Катерини Білокур 6-Д. Згідно з яким, “Апартбудгруп” отримав ділянку у оренду на 10 років.
Спадщина творця Хрещатика не дає спокою забудовникам
Про захоплення ділянки на Звірінці писав у грудні 2024 року і активист Дмитро Перов. Він зазначав, що “Апартбудгруп” використав вже класичну “туалетну схему” і зареєстрував право власності на сміттєзбірник у дворі памятки архітектури, за адресою вул. Катерини Білокур, 6.
“За один день технічне приміщення збільшилось вдвічі і отримало адресу: 6д. Відразу після цього Київська міська рада поспішила виділити землю для обслуговування сміттєзбірника з правом забудови”, – писав Перов.
Активіст уточнював, що територія, яку планує забудувати “Апартбудгруп”, відноситься до так званого “архітектурного кварталу Добровольського” на Звіринці. Він акцентував, що більшість будівель кварталу мають дійсний статус памʼяток історії та архітектури, але з 2007 року забудовники не припиняють спроб нашпигувати цю місцевість новим житлом. Один з останніх проєктів, про який дізнався Перов, наприклад, передбачає будівництво тут пʼяти 16-поверхових будівель з підземними паркінгами на місці знесеної історичної забудови.
“Архітектурний ансамбль в перетині вулиць Бастіонної, Білокур, Бойчука є цінним зразком повоєнної забудови. Будівлі кварталу в своєму оздобленні мають етно-національні мотиви. Зокрема, декор будівель має риси українського козацького бароко. Автор проєкту – відомий український архітектор, творець ансамблю вул. Хрещатик – Анатолій Добровольський”, – розповів активіст.
Як виглядала “туалетна схема” цього разу
За даними судового реєстру, у 2022 році нотаріус зареєстрував на цій землі нерухомість, яку згодом отримала компанія “Апартбудгруп”. Тобто, громадська будівля площею 193 кв м була зареєстрована на деяку особу, ім’я якої приховане в реєстрі. А вже вона в подальшому передала цей нежитловий будинок до статутного капіталу “Апартбудгруп”.
У вересні 2023 року приміщення було нотаріально зареєстроване за забудовником. А у серпні 2024 року Київрада передала в оренду землю 0,15 га для обслуговування цієї громадської будівлі. Та затвердила технічну документацію щодо інвентаризації земель ТОВ ”Апартбудгруп” для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.
Сміттєзбірник виявився з “сюрпризом”: тепер його знесуть
Розбираючись у історії зі сміттєзбірником, суд виявив, що він матеріалізувався посеред двору 1964 року як самобуд. Приміщення тихо простояло 60 років серед пам’яток архітектури без жодних документів. Відповідно, нотаріус зареєстрував будівлю з порушенням – за відсутності обов’язкових документів.
Тому суд признав технічне приміщення об’єктом самочинного будівництва, зокрема через те, що воно існує незаконно, компетентні органи будь-яких дозвільних документів на будівництво за цією адресою не видавали, в експлуатацію будинок не приймався. Ба більше, суд встановив ще одну курйозну обставину. Будівля була зведена у 1964 році, а особа, на яку її зареєстрували, народилася пізніше, тож, ніяк не могла побудувати цей сміттєзбірник.
Тому суд скасував реєстрацію права власності на будівлю за ТОВ “Апартбудгруп”. Він також ухвалив рішення повернути ділянку Київраді, привівши її у придатний для використання стан шляхом знесення самочинно збудованого сміттєзбірника.
Як Київрада “прокатила” рішення про захист 100-річних будівель та що хотіли звести на місці квартала Добровольського
Нагадаємо, Інформатор розповідав про небезпеку для квартала Добровольського на початку грудня 2024-го. За даними пам’яткоохоронців, задум забудовників полягав у тому, що мав “сплисти” час для проєкту “реконструкції кварталів застарілого житла”, де будинки 4, 6 та 8 на вул. Білокур вже прямо йшли б під знесення. Попри статус памʼяток, на їх місці мали збудувати три нові 16-поверхові будівлі.
Також ми писали, що 12 грудня 2024-го Київрада не змогла набрати голосів за проєкт рішення щодо збереження будівель, яким виповнилося більше, ніж 100 років. Депутати не захотіли голосувати проєкт навіть за умови, що сам він ухвалюється лише у I читанні, а згодом до нього вноситимуться правки. Сам проєкт напередодні викликав дискусію всередині фракцій – його не підтримують ті з депутатів, хто співпрацює з забудовниками.