Президент України Володимир Зеленський підкреслив, що не планує чинити тиск на українців, які перебувають за кордоном, з метою їхнього повернення до України. За його словами, країна потребує підтримки від діаспори. Але жодних вимог щодо примусового повернення не буде.
Про це Зеленський заявив в інтерв’ю для представників провідних медіа з країн Північної Європи. Коли президента запитали, чи хотів би він, щоб українці, які виїхали за кордон, повернулися та приєдналися до ЗСУ, Зеленський відповів, що це особистий вибір кожного.
“Ми не можемо тиснути, підштовхувати людей до повернення. Я можу дуже голосно закликати наших українців, які перебувають за кордоном, приїжджати і допомагати, працювати в оборонній промисловості, допомагати нашим солдатам, сплачувати податки, підтримувати Україну”, – сказав Зеленський.
Президент зазначив, що, хоча Україні дійсно потрібна допомога з-за кордону, це не стосується всіх. Бо є різні ситуації і обставини.
“Є дуже старі люди, які виїхали за кордон через війну, втратили домівки тощо. Я не хочу підштовхувати їх, бо якщо вони повернуться, то не допоможуть. Не зможуть”, – додав Зеленський.
Те ж саме стосується й дітей, які перебувають за кордоном через різні причини, пов’язані з війною, зазначив президент України. Він також нагадав, що багато українських сімей розділені війною: жінки й діти виїхали в безпечніші країни, тоді як чоловіки захищають Україну на фронті.
Скільки українців планують повертатися додому
Нагадаємо, наприкінці серпня президент України Володимир Зеленський повідомив, що Заходу “політично вигідно” не інвестувати кошти в українців, які не працюють за межами країни. Він вважав доречним відправити їх назад на батьківщину. Президент тоді наголосив, що це потрібно робити без примусу і створити всі умови, щоб вони хотіли повернутися. Глава держави пояснив, що Україна має повернути 7,5 млн біженців з-за кордону, щоб “годувати” 10,5 млн пенсіонерів.
Зеленський не раз заявляв, що хоче, щоб біженці повернулися, щоб підтримати зруйновану війною економіку і протистояти Росії. Значна частина Центральної та Східної Європи, тим часом відчуває нестачу робочої сили, а такі країни, як Польща і Чехія, не хочуть втрачати людей.
Згідно з опитуванням Центру міжнародних інституційних порівнянь та міграційних досліджень Інституту Ifo в Мюнхені, майже чверть українських біженців у Європі не планують повертатися додому. На думку заступника директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександра Гладуна, після завершення війни населення країни може скоротитися до 30 мільйонів осіб.