Президент США Дональд Трампа очікує від Росії рішення про перемир’я вже на поточному тижні. А от угоду про надра Америка та Україна підпишуть на наступному тижні – 24 квітня. Вона, за його словами, буде частиною “великої мирної угоди”.
Про це американський лідер заявив під час спілкування з журналістами в Овальному кабінеті після зустрічі з прем’єр-міністром Італії Джорджією Мелоні. Він також заявив, що не вважає Володимира Зеленського винним у війні.
“Ми побачимо, що це буде. Ми дізнаємося про це [про рішення РФ щодо перемир’я] цього тижня, дуже скоро, ми дізнаємося, що це буде. Ми збираємося отримати від них інформацію цього тижня, дуже скоро, і подивимося. Але ми хочемо, щоб це припинилося. Ми хочемо, щоб смерть і вбивства припинилися”, – наголосив Трамп.
Крім того, президент США заявив, що угода з Україною щодо мінеральних ресурсів та енергетики буде підписана у четвер. Але не 17-го, як казав Зеленський, а 24 квітня. Це буде основою для “великої мирної угоди”.
Трамп також зазначив, що не вважає Зеленського винним у початку повномасштабної війни в Україні. Але майже одразу заявив, що не його прихильником.
“Якщо ти розумний, ти не вплутуєшся у війни… Я б не сказав, що він виконав найкращу роботу. Я не великий фанат”, – додав глава Білого дому.
Угода про надра
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що вже 17 квітня може відбутися підписання меморандуму про наміри з питань використання надр між Україною та Сполученими Штатами. За його словами, документ мають погодити в онлайн-форматі. Під час брифінгу для ЗМІ глава держави уточнив, що ініціатива укласти меморандум надійшла з американського боку.
Хоча українська сторона раніше пропонувала одразу перейти до підписання повноцінної угоди, партнери з Вашингтона наполягають на проміжному документі. Наразі, як зазначив Зеленський, перша віцепрем’єрка Юлія Свириденко веде роботу з американцями над остаточним формулюванням тексту меморандуму.
Тим часом у ЗМІ з’явилася інформація, що Сполучені Штати нібито зацікавлені у контролі над газотранспортною інфраструктурою, що сполучає Росію та Європу через Україну. Подібні положення можуть міститися в оновленій версії угоди, яку Київ отримав наприкінці березня. Міністр закордонних справ Андрій Сибіга підтвердив, що новий варіант документа було передано 28 березня, після чого стартували консультації.
Згідно з ключовими положеннями документа, американська пропозиція передбачає, що більшість у керівництві майбутнього фонду мають становити представники США – троє з п’яти учасників. Крім того, нові інвестиційні ініціативи повинні спершу надходити на розгляд американської сторони, а будь-які зміни в діяльності фонду відбуватимуться лише за спільним узгодженням. Нардеп Ярослав Железняк також уточнив, що в проєкті угоди відсутні згадки про атомні електростанції та морські порти – йдеться виключно про сфери видобутку ресурсів, як державними, так і приватними компаніями. Водночас, у документі немає жодних зобов’язань США щодо гарантій безпеки для України.