США та Україна можуть підписати меморандум про надра вже 17 квітня – Зеленський

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що вже 17 квітня може відбутися підписання меморандуму про наміри з питань використання надр між Україною та Сполученими Штатами. За його словами, документ мають погодити в онлайн-форматі. Під час брифінгу для ЗМІ глава держави уточнив, що ініціатива укласти меморандум надійшла з американського боку.

Хоча українська сторона раніше пропонувала одразу перейти до підписання повноцінної угоди, партнери з Вашингтона наполягають на проміжному документі. Наразі, як зазначив Зеленський, перша віцепрем’єрка Юлія Свириденко веде роботу з американцями над остаточним формулюванням тексту меморандуму.

Нагадаємо, нещодавно Свириденко заявила про значний прогрес у перемовинах щодо двосторонньої угоди у сфері корисних копалин. Урядовиця наголосила, що спершу буде затверджено меморандум про наміри, а потім – фіналізовано основний документ, який має закріпити стратегічне економічне партнерство між Києвом і Вашингтоном.

Що ще буде передбачено в угоді

Тим часом у ЗМІ з’явилася інформація, що Сполучені Штати нібито зацікавлені у контролі над газотранспортною інфраструктурою, що сполучає Росію та Європу через Україну. Подібні положення можуть міститися в оновленій версії угоди, яку Київ отримав наприкінці березня. Міністр закордонних справ Андрій Сибіга підтвердив, що новий варіант документа було передано 28 березня, після чого стартували консультації.

Згідно з ключовими положеннями документа, американська пропозиція передбачає, що більшість у керівництві майбутнього фонду мають становити представники США – троє з п’яти учасників. Крім того, нові інвестиційні ініціативи повинні спершу надходити на розгляд американської сторони, а будь-які зміни в діяльності фонду відбуватимуться лише за спільним узгодженням. Нардеп Ярослав Железняк також уточнив, що в проєкті угоди відсутні згадки про атомні електростанції та морські порти – йдеться виключно про сфери видобутку ресурсів, як державними, так і приватними компаніями. Водночас, у документі немає жодних зобов’язань США щодо гарантій безпеки для України.

Нардеп Богдан Кицак, член профільного комітету Верховної Ради, заявив, що чинна редакція угоди передбачає передачу частини українських надр під фактичний контроль США, на що Київ наразі не готовий погодитись. Переговори 11 квітня, де сторони обговорювали спірні положення, завершилися без прориву – атмосфера, за словами джерел, була напруженою.

Однак напередодні Свириденко заявила про просування в переговорах щодо окремої угоди про економічне партнерство. Документ, за її словами, може передбачати створення інвестфонду для відновлення української економіки та стати основою довгострокової співпраці між країнами.

Джерело