Голова Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко ввечері 17 квітня відзвітував про чергове засідання робочої групи “Прозорість і підзвітність”. Темою були “кошти, які мали працювати на громаду”, але чомусь не працюють. За підсумками заходу очільник КМВА пообіцяв, що Бюро економічної безпеки і Держаудитслужба публічно нададуть інформацію про всі проблемні кейси з неефективним використанням коштів у Києві за 2024–2025 роки.
Про це Ткаченко повідомив у своєму Telegram-каналі. До речі, він запрошував на захід міського голову Києва Віталія Кличка, мовляв, це про проблеми у нашій громаді, не ігноруйте! Але той не прийшов.
Анонс цієї наради голова КМВА теж зробив публічним, задерикувато пообіцявши, що “буквально за руку заведе прозорість” в міську владу, в кабінети на Хрещатик, 36. Також пообіцяв, що “покажемо всім і покажемо всіх”. Звісно, після такого на місці міського голови будь-хто засумнівався би у необхідності своєї особистої присутності. Навіщо йти до КМВА, якщо прозорість і так заведуть у твій кабінет – тож, Кличко і не прийшов.
На відсутності міського голови, який проігнорував запрошення, голова КМВА недвозначно зробив акцент. Фото з порожнім кріслом біля таблички “Віталій Кличко” у фотозвіті про засідання стоїть першим – як головна подія чи підсумок заходу.
“А от мера Кличка на засіданні знову не було. Сподіваюся, що бодай онлайн дивився трансляцію”, – сумував Ткаченко.
Нецільове використання коштів, особливо під час війни, голова КМВА назвав загрозою, бо це – недобудовані укриття, зірвані проєкти, зниження підтримки Сил оборони. На засіданні йшлося про можливи недоліки роботи київської влади. Як зазначив Ткаченко, Бюро економічної безпеки проінформувало: у 2024–2025 роках надані 115 рекомендацій щодо порушень на загальну суму понад 9 млрд грн. Втім, враховано лише 17% рекомендацій, а це, як вважає очільник КМВА, “потенційно мільярди, що пішли в нікуди”.
“Були і реальні кейси: реконструкція дамб Бортницької станції аерації, будівництво укриттів, тендери “Спецжитлофонду”, закупівлі КП “Київавтошляхміст” тощо”, – додав він.
Ткаченко звернувся до посадовців з пропозицією: у разі надходження рекомендацій БЕБ, їх мають отримувати не лише розпорядники, а й керівництво КМДА, секретаріат Київради. Уся вертикаль має усвідомлювати: “є проблема — буде відповідальність”, резюмував він.
Крім того, рекомендував розпорядникам бюджетних коштів детально аналізувати кожну рекомендацію БЕБ, готувати обґрунтовані проєкти відповідей і надсилати їх до КМВА. Нагадаємо, йдеться про гроші, які жодного відношення до КМВА не мають. Але чиновник вважає, що “краще мати кілька ланок контролю, ніж втрачати кошти громади”.
Навіщо скликали групу “Прозорість і підзвітність”
Ймовірно, “ноги” цього заходу з особистим запрошенням Кличку ростуть із березневої заяви Ткаченка. За словами голови КМВА, керівництво бюро економічної безпеки (БЕБ) поскаржилося йому, що у КМДА мляво реагують на рекомендації з боку БЕБ щодо “проблемних” закупівель. Очільник КМВА наголосив, що скликає засідання групи “Прозорість і підзвітність”, аби надати трибуну для доповіді Теруправління БЕБ у столиці, та натякнув, що цей інструмент у міській адміністрації недооцінюють, і дарма.
Можливо, Ткаченко хотів створити відчуття, що ця структура при ньому така ж впливова, як РНБО при президентові України, і може стати на рівні Київщини караючим мечем, але поки результати засідання в КМВА ні про що подібне не свідчать. Щодо претензій з боку БЕБ, Ткаченко розповів, що посадовці КМДА відреагували на рекомендації Бюро лише у 19% випадків, тобто чотири з кожних п’яти проблемних закупівель ігноруються.
Голова КМВА довідався від БЕБ про можливі порушення у Києві 2024 року на суму у понад 8 млрд. Зважаючи, що бюджет Києва станом на момент його прийняття склав 85,3 млрд грн, йдеться про кожну десяту гривню, яку могли (теоретично) вкрасти на лише сотні закупівель, які відмоніторило Бюро. Вже 2025 року виявлено 4 порушення на понад 1 млрд грн, казав в Ткаченко у березні. Про одне з них очільник КМВА розповів детально – йдеться про реконструкцію дамб мулових полів Бортницької станції аерації.
Подвійний Удар по Кличку: Тимур Ткаченко може стати депутатом Київради, а соратник мера – скласти повноваження
Як повідомляв Інформатор, мережею гуляє заява за власним бажанням, подана ударівцем Ігорем Опадчим, і вона може призвести до дуже цікавої перестановки. Вважали, що це може статися вже на засіданні Київради 15 квітня, але через проблеми з кворумом до кадрових питань депутати не дісталися.
Справа в тому, що Ткаченко йшов до Київради за списком УДАРу наступним по порядку за Опадчим, і якщо той складе мандат, чинний голова КМВА може стати за сумісництвом ще й депутатом – це не заборонено законом. Практична цінність такого фінта невелика – розклади такі, що очолити Київраду Ткаченка не під силу. Але вибити один депутатський багнет з-під Кличка, додати один голос його опонентам і робити меру нерви під час засідань главі КМВА цілком під силу.
До речі, Опадчий ще 2024 року скаржився на нібито тиск з боку Офісу президента. Депутат заявляв, що йому обіцяли спокій, якщо складе мандат на користь Ткаченка, який тоді ще не десантувався у КМВА, а працював заступником очільника Мінрозвитку громад та територій.