Не клімат, а оперативне середовище: НАТО змінило формулювання у власних документах, щоб не злити Трампа

Співробітники НАТО коригують свої внутрішні документи, прибираючи або переформульовуючи згадки про клімат, гендер, різноманітність та рівність. Такі заходи проводять, щоб уникнути можливої ​​конфронтації з адміністрацією президента США Дональда Трампа. Фрази змінюють від прямих і гострих на більш нейтральні, намагаючись перейти на так звану “мову Трампа”.

Про те, що у НАТО все переписують, повідомляє Politico із посиланням на джерела всередині Альянсу. Зазначається, що фрази, пов’язані з повісткою DEI (diversity, equity and inclusion), замінили більш нейтральні. Приміром, “зелені технології” в документах стали “інноваційними”, а “клімат” – “оперативним середовищем”. Теми гендеру та ініціатив типу “Жінки, мир і безпека” тепер взагалі обходять стороною, оскільки НАТО прагне консенсусу серед усіх 32 країн-членів, включаючи США.

“Всі бачать у новинах, яку позицію займає адміністрація Трампа. Ніхто не хоче вистрілити собі в ногу”, – прокоментував один із чиновників Альянсу.

За даними Politico, радники з клімату в структурі НАТО продовжують консультувати військових з питань, пов’язаних з екологічними умовами в зоні бойових дій. На даний момент їхня робота не змінилась – наразі тут нічого не переписують.

Водночас, адміністрація Трампа посилює тиск на міжнародні структури: напередодні Білий дім запропонував скоротити бюджет Держдепартаменту США на 48%. Це вплине на фінансування НАТО, ООН та ще двох десятків міжнародних організацій.

Дональд Трамп також вимагає збільшити мінімальний цільовий показник оборонних витрат країн-членів Альянсу до 5% ВВП, тоді як зараз він становить 2%. Він знову закликав Європу “перестати бути нахлібником” і самостійно нести більшу частину фінансового навантаження на безпеку.

НАТО може доживати останні дні

НАТО може наближатися до завершення свого існування. Про це попередив колишній верховний головнокомандувач об’єднаними збройними силами Альянсу Джеймс Ставрідіс. За його словами, нині США демонструють нестабільну прихильність до трансатлантичного партнерства.

Водночас екскомандувач Альянсу додав, що після закінчення існування НАТО може з’явитися нова структура. І її можна було б назвати “Організацією європейського договору”.

Держсекретар США Марко Рубіо заявив, що Америка не планує виходити з НАТО. Цей крок підтримує президент Дональд Трамп. Рубіо назвав повідомлення у ЗМІ про ймовірне виведення американських сил з Європи “істерикою”.

Джерело