Увечері 19 квітня російський президент Владімір Путін заявив про нібито готовність до пасхального перемир’я і тимчасового припинення вогню. Йдеться про 30 годин тиші. Однак українська сторона називає такі заяви лицемірними й частиною інформаційної кампанії Москви.
В Україні нагадують, що ще 11 березня погодилися на повне 30-денне припинення вогню за пропозицією США, але Росія відмовилася. Тепер Кремль намагається видати коротку паузу на фронті за “перемир’я” – в умовах, коли обстріли тривають і повітряні тривоги не вщухають. Київ називає це інформаційною операцією з дезінфорації, а не кроком до миру.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга нагадав у своєму Х: ще 11 березня у Джидді Україна беззастережно погодилася на пропозицію США про повне припинення вогню терміном на 30 днів, однак саме Росія відмовилася. Відтоді минуло 39 днів, але Москва не змінила свою позицію – натомість посилила терор проти цивільних і обстріли інфраструктури по всій Україні.
“Зараз Путін зробив заяви про нібито готовність до припинення вогню. 30 годин замість 30 днів. На жаль, ми маємо довгу історію, коли його заяви не збігалися з його діями. Ми знаємо, що його словам не можна довіряти, і ми будемо дивитися на дії, а не на слова. Росія може будь-коли погодитися на пропозицію щодо повного та безумовного 30-денного припинення вогню, яка розглядається з березня”, – заявив Сибіга.
За його словами, російська армія в будь-який момент може прийняти вже наявну американську пропозицію, яка досі залишається чинною. Але для цього мають зупинитися бойові дії по всій лінії фронту – не на словах, а в реальності.
Військовий журналіст Андрій Цаплієнко повідомив, що після 18:00 справді зафіксоване короткочасне затишшя під Харковом, однак на інших ділянках, зокрема на Донеччині, обстріли не припинилися. Повітряна тривога у кількох регіонах України лунала й після заяв Путіна.
Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко зазначає, що російська влада проводить чергову інформаційну спецоперацію. Зокрема, намагається представити себе “миротворцем”, хоча сама ж відмовилася від припинення вогню раніше, а тепер намагається дискредитувати Україну в очах міжнародної спільноти.
“Все з метою звинуватити Україну. Зазвичай, ідеї такої брехні підкидає Наришкін (голова Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін – ред.), – заявив Коваленко.
Реакція президента України
Президент Володимир Зеленський назвав запропоноване правителем РФ Володимиром Путіним “перемир’я” черговим прикриттям для атак. Загалом, українська дипломатія наголошує: лише реальні дії, а не заяви, свідчать про готовність до миру. І саме Кремль продовжує війну.
Так, нагадаємо, що ракетний обстріл у Вербну неділю у Сумах спричинив поранення 125 людей. З них 107 дорослих та 18 дітей. Саме до цього удару, зокрема, причетна 448-та бригада армії РФ. Кількість вбитих Росією зросла до 35 людей.