Спецредставник команди президента Дональда Трампа Кіт Келлог заявив, що Україна не зможе приєднатися до Північноатлантичного альянсу. І це питання наразі не стоїть на порядку денному. За словами Келлога, така позиція американської сторони існує вже давно, починаючи ще з 2008 року.
“Ми чітко дали зрозуміти: Україна не стане частиною НАТО. Це не предмет для дискусії. Такий підхід триває вже багато років”, – сказав він в інтерв’ю Fox News.
Келлог також нагадав, що ще у 2008 році тодішній американський посол у Росії Вільям Бернс повідомляв держсекретареві США Кондолізі Райс, що вступ України до НАТО є малореалістичним сценарієм. Натомість, Джон Коул, заступник Кіта Келлога з питань України та Росії ще у лютому заявляв, що Вашингтон не виключає потенційного членства України в НАТО або повернення до кордонів 1991 року. Також він вважає, що Київ може повернути кордони 2014 року. Це суперечить словам Трампа і міністра оборони США Піта Гегсета.
Погляд Києва: виключення з переговорів щодо НАТО – подарунок для Кремля
Президент України Володимир Зеленський ще 20 березня заявив, що вилучення питання про членство в НАТО із переговорного процесу – це фактично поступка Москві.
“Наразі ми не бачимо підтримки нашого вступу до Альянсу з боку США”, – констатував тоді глава держави.
А вже 22 березня інший представник Трампа, Стів Віткофф, підтвердив: Києву не варто розраховувати на членство в Альянсі. За його словами, українська влада де-факто визнала, що це поки що недосяжна мета.
27 березня генеральний секретар НАТО Марк Рютте наголосив, що майбутнє членство України не повинно бути частиною можливих мирних домовленостей. Таке рішення, за його словами, може ухвалюватися окремо, в інший історичний момент.
Вступ України в НАТО: погляди інших країн
Туреччина, зі свого боку, залишається відкритою до вступу України до НАТО і визнає, що Києву потрібні реальні гарантії безпеки. Однією з альтернатив у разі відсутності членства може стати створення масштабної міжнародної безпекової коаліції вздовж лінії розмежування.
Президент Зеленський заявив, що може добровільно залишити посаду глави держави, якщо Україна отримає членство в НАТО. Водночас він вважає, що Дональд Трамп здатен відіграти конструктивну роль у припиненні війни. Радник із нацбезпеки Майк Волц підтвердив, що наразі переговори про вступ України до НАТО не ведуться. Натомість, за його словами, першочерговим є підвищення обороноздатності за участі європейських союзників.
Попри заяви Трампа, що членство Києва в Альянсі є “малоймовірним”, підтримка України не припиниться. Вона зосереджуватиметься на посиленні її безпеки, про що свідчить і заява міністра оборони України Рустема Умєрова спільно з генсеком НАТО Марком Рютте: допомога від США триватиме, а роль НАТО у підтримці Києва лише зростатиме.