Київські студенти знайшли в архіві унікальні кінострічки, що вважалися втраченими

Українська кіноспадщина поповнилася несподіваною та цінною знахідкою. Студенти-кінознавці Алік Дарман і Володимир Прилуцький, працюючи в архіві студентських робіт випускників Київського університету театру, кіно та телебачення (КНУТКіТ), знайшли унікальні плівки. Це дві німі стрічки, які, як вважалося, зберігалися лише у російському Госфільмофонді. 

Про знахідку, що відкриє маловідому сторінку українського кіно, повідомили у “Довженко-Центрі”. Йдеться про фільми “Трипільська трагедія” Олександра Анода-Анощенка 1926 року і “Секрет рапіду” Павла Долини 1930 року. За словами керівницяі фільмосховища Довженко-Центру Тетяни Деркач, ці плівки – так звані контратипи, тобто, частина комплекту вихідних матеріалів фільму – саме з них друкують позитивні, прокатні копії. 

“Це унікальний випадок, бо якщо в інших фондах та архівах можемо знаходити позитиви, то комплект вихідних матеріалів до нас потрапляє вкрай рідко. Ми вже поставили в план сканування ці фільми. Тобто незабаром буде можливість переглянути ці унікальні знахідки”, – повідомила кінознавиця.

За інформацією кінознавця Довженко-Центру Олена Оліфера, “Трипільська трагедія” вийшла у 1926 році на Ялтинській кінофабриці ВУФКУ, і є однією з найстаріших кінознахідок на території України за останній час. Фільм розповідає про Трипільський похід більшовиків 1919 року – криваву сторінку Української революції і громадянської війни 1917-1921 років. Він мав величезний глядацький успіх, зокрема, й через пригодницький жанр та чисельні сцени перестрілок, бійок і баталій за участі сотень статистів, кавалерії та артилерії. 

“Секрет рапіду”, який вийшов у 1930 році на Київській кінофабриці, є першим фільмом Павла Долини у колекції Довженко-Центру і взагалі першим фільмом режисера, знайденим в Україні. Особлива цінність знахідки ще й у тому, що більшість стрічок режисера вважаються втраченими. “Секрет рапіду” побудований на конфлікті між колективним та індивідуальним, “новим” і “старим”. В його основі – приховування старим робітником таємниці обробки сталі і “перевиховання” людини.

“Віднайдення “Секрету рапіду” – довгоочікуване повернення для дослідників і глядачів. Це нагода переглянути український кіноканон і познайомитися з творчістю одного з ключових авторів часів ВУФКУ не лише через тексти кінокритичної і кінознавчої літератури. Нарешті маловідому сторінку українського кіно можна буде побачити безпосередньо на екрані”, – зазначають у “Довженко-Центрі”.

У Києві проходить квір-кінофестиваль Sunny Bunny

Як повідомляв Інформатор, з 18 по 25 квітня у столиці триватиме кінофестиваль SUNNY BUNNY, присвячений квір-кіно, який проходить вже втретє. Це перший в Україні повноцінний ЛГБТКІА+ кінофестиваль, який вже здобув репутацію сміливого майданчика для розмови про ідентичність, свободу та сучасне мистецтво. Цьогорічна програма вражає масштабом – у міжнародному конкурсі представлені повнометражні ігрові фільми з усього світу, які досліджують квір-досвід у різних культурних контекстах.

Також ми писали, що вже на другий день фестивалю біля кінотеатру “Жовтень” стався скандал та сутички з поліцією. Активісти влаштували акцію проти ЛГБТ-заходу на Великдень, їх розігнали та затримали.

Джерело