У Києві врятували від бізнес-оточення Ющенка історичну лазню купця Бубнова

Київський окружний адмінсуд відмовився позбавляти пам’яткоохоронного статусу будівлю лазень купця Михайла Бубнова. Пам’ятка архітектури розташована на вул. Набережно-Хрещатицькій, 13, а статус намагався скасувати в судовому порядку нинішній власник будівлі. Так, рік тому прокуратура повідомляла, що він ухилявся від укладання охоронного договору, маючи на меті тим самим позбавити об’єкт культурної спадщини гарантій захисту.

Про прийняття рішення Київським окружним адмінсудом про відмову у скасуванні статусу пам’ятки архітектури для будівлі лазень купця Бубнова повідомив київський пам’яткоохоронець Олександр Дядюк. Він зауважив, що рішення зовсім “свіже” – його заледве встигли додати до Єдиного реєстру судових рішень, а йому самому надали, як третій особі у справі по системі “електронний суд”.

“Щоправда, нам усім ще доведеться захищати це рішення у апеляції і, можливо, у касації. Але, я думаю, суспільний розголос і увага до цієї справи не дасть “порєшать” тим, хто вже має плани знести цю будівлю і втулити черговий новобуд”, – зауважив Дядюк у дописі на Facebok.

Власником споруди є ТОВ “Корпоративні рішення ЛТД”. За даними Youcontrol, її бенефіціаром є Олексій Брусов, бізнес-партнер Івана Плачкова – колишнього міністра енергетики, а також екскерівника Одеської ОДА (за часів президента Віктора Ющенка він був одним з відданих йому топменеджерів). А співзасновником компанії є ТОВ “Велес” – воно прямо належить родині Плачкових. Тобто, у забудові земельної ділянки під будинком просто на київській набережній прямо зацікавлена українська еліта з числа “колишніх”.

При цьому, сама будівля числиться у Переліку об’єктів культурної спадщини – й була включена до нього наказом КМДА №53 від 22.09.2023 року. Саме це рішення й хоче скасувати оточення Івана Плачкова в суді. До речі, одна з компаній саме цього колишнього урядовця таки домоглася руйнування історичної будівлі по пров. Цимлянському, 3А на Подолі – ще на початку квітня 2022 року.

Між тим, будівля лазень купця Бубнова була зведена у першій половині ХІХ століття. Землі на набережній ще у 1822 році отримав купець 3-ї гільдії Михайло Бубнов, і майже одразу почав будівництво там садиби, де розташував громадські лазні. Згодом, у 1894-1902 роках, у приміщенні лазень розміщувався єврейський молитовний будинок.

Сама будівля зведена у класичному стилі (класицизм) і зберегла автентичний вигляд. Вона відображає розвиток київської архітектури ХІХ століття – а також прямо пов’язана з історією національних меншин у громаді Києва. Щоправда, за будівлею давно не слідкують: власники з ТОВ “Корпоративні рішення ЛТД” закинули споруду й допустили руйнування її даху, майже напевно – щоб довести будинок до жалюгідного стану, коли реставрувати його буде вже неможливо.

Суд врятував будинок Осипа Родіна на вул. Гончара – що там сталося

Нагадаємо, у лютому 2025 року Інформатор писав про те, що у Києві активістам вдалося врятувати від забудови ще одну пам’ятку архітектури. Йдеться про будинок Осипа Родіна на вул. Гончара у Шевченківському районі столиці, вік якого сягнув вже 143 років. Ділянку землі під історичною спорудою Київрада передала під забудову 2024 року – там планували звести ЖК, і вже почали роботи.

Також ми розповідали, що у Шевченківському районі Києва, на Ярославовім валу продається солідний триповерховий особняк. Нині у ньому облаштовані офісні приміщення: будинок розташований у середмісті Києва, тому таке використання споруди цілком логічне. Цікаво, що вартість історичного особняка порівняно невисока – йдеться про пару мільйонів доларів.

Джерело