Паперова тяганина та незручності: мешканці Лаврської виступають проти перейменування вулиці

Нове голосування у мобільному додатку “Київ Цифровий” щодо перейменувань столичних топонімів викликало суперечливі думки серед киян. І це вже не дивно, адже йдеться про вулицю Лаврську, навколо якої вже кілька років ламаються списи. Кияни, які мешкають тут, не хочуть вчергове бігати по інстанціях, аби поміняти папери.

Саме ж опитування у “Києві Цифровому”, яке триває до 30 квітня, має дати відповідь на питання – чи потрібно перейменувати вулицю Лаврську? При цьому розділити цю назву на дві нові: частково – на вулицю Івана Мазепи, а частково – на вулицю Новонаводницьку. Втім, будь-який заклик у соцмережах голосувати за перейменування викликає спротив саме мешканців Лаврської.

Головний аргумент – незручності при приведенні документів у відповідність. Адже тим, хто тут мешкає здавна, вже доводилося “переживати” перейменування вулиці і переоформлювати найрізноманітніші папери.

“Живу на Лаврський. Була Січневого повстання, Мазепи, Лаврська. Вибігав кілометри, коли міняв папери. Знов? Я проти”, – зазначає один з місцевих мешканців.

Кияни зауважують, що ніхто навіть не уявляє, які паперові та нотаріальні проблеми будуть у мешканців Лаврської. А це все гроші, бо право на власність житла треба буде змінювати стосовно нового перейменування.  А ми, мовляв, тільки з Мазепи повиправляли – і от все знову.

З цим, звісно, можна й посперечатися, адже за затвердженими у 2022 році правилами вносити зміни у документи на нерухомість необов’язково. У випадку перейменування вулиці, на якій розміщена нерухомість, українським законодавством не передбачена необхідність внесення змін до документа про право власності. Йдеться, зокрема, про свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину, договір купівлі-продажу, дарування тощо.

Водночас, якщо власник захоче продати, подарувати або передати у спадок свою нерухомість, у документах, які будуть оформлюватися на нового власника, вже буде вказана нова назва. І тоді доведеться звертатися до органу державної реєстрації прав на нерухоме майно із заявою про внесення змін.

Втім, є ще один аргумент проти переменування. Багато хто з киян вважає, що Києво-Печерська Лавра заслуговує на окрему назву на мапі Києва. Адже вона має свою багатовікову історію, і ще через сто років буде Лаврою.

Пристрасті навколо Мазепи

Інформатор писав, що ім’я Івана Мазепи є для РПЦ неприйнятним (на українського гетьмана наклали у Москві анафему, тобто відлучили від церкви, за його союз з Карлом ХІІ під час російсько-шведської війни) і водночас є не чужим для Лаври у Києві. Гетьман був визначним меценатом, і у столиці збудував Троїцьку Надбрамну церкву, Успенський собор, Церкву Всіх святих над Економічною брамою, лаврські “мазепині мури” з вежами тощо.

З 2010 року вул. Івана Мазепи розділена на дві частини: менша – від ст.м. “Арсенальна” і до площі Слави – названа на честь гетьмана, а більша, між пл. Слави та Наводницькою, – Лаврською. Влітку 2010 року рішення Київради про розділення та зміну назви прийняли голосами 64 депутатів всупереч рішенню комісії міськради та під протести киян. А одним з ініціаторів рішення був тодішній заступник міського голови, Леоніда Черновецького, Віталій Журавський – у подальшому нардеп від “Партії регіонів”.

Питання назви вулиці Мазепи/Лаврської у Києві носить яскраво виражене політичне забарвлення. Так, з відповідною відозвою про необхідність терміново змінити найменування вулиці у січні 2025 року до Кличка звернулися кількадесят народних депутатів із різних фракцій (насамперед, “Євросолідарності” – на чолі з колишнім очільником Українського інституту нацпам’яті Володимиром В’ятровичем).

А в лютому 2025 року Комісія з найменувань при Київраді більшістю голосів підтримала відозву про повернення усій вулиці Івана Мазепи її назви. Таким чином, планують виправити ситуацію, що склалася 2010 року перед візитом до Києва патріарха РПЦ Кирила, яку назвали “ганебною плямою на мапі столиці”

Водночас у Комісії зазначали, що частині вул. Лаврської на відтинку від вул. Добровольчих батальйонів до Наводницької площі пропонують повернути історичну назву: “вулиця Новонаводницька”. Це, каже член комісії, також має велике значення, адже так відродиться історичне топонімічне середовище місцевості – Наводничі. Вулицю з історичною назвою “злили” з вул. Січневого повстання у 1981 році.

Джерело