У Києві вибухає черговий цинічний скандал. 25 квітня, у п’ятницю, усі керівники міста – заступники Віталія Кличка, керівник апарату КМДА, і навіть багаторічна особиста піарниця міського голови, зібралися на святкування Дня народження першого заступника голови КМДА, Миколи Поворозника. Віскі, просекко й смачні наїдки споживали у день жалоби за загиблими від комбінованого ракетно-дронового удару, що напередодні, 24 квітня, забрав життя 12 киян і скалічив ще десятки. З вуст самих чиновників вже звучать виправдовування: журналісти фальшиві, розслідування – брудна маніпуляція. Що це, звичайна зухвалість, чи й справді – випадковий збіг, розбирався Інформатор.
Знайомі всі обличчя. Хто піднімав келихи на закритій вечірці
Закрите святкування відбувалося на території Вишгородського водоканалу, у альтанці, що розташована на березі Дніпра над Києвом. Потрапити на вечірку вдалося журналістам видання Інформер: вони заздалегідь дізналися про захід і відзняли усі автівки, що заїхали на територію комунального підприємства. Ба більше – зробивши простенький камуфляж (придбали чималий букет роз), журналісти й самі проїхали на закриту вечірку, аби поговорити із посадовцями.
Саме святкування почалося о 15:00 – тобто, у розпал робочого дня 25 квітня. Саме цей день міський голова, Віталій Кличко, призначив Днем жалоби за загиблими під час ракетно-дронового удару напередодні – і ця обставина наповнює подію справді цинічним підтекстом. Захід явно був запланований заздалегідь, і те, що його не скасували, а вирішили повечеряти та відсвяткувати з випивкою (на столах стояли пляшка з просекко та вже порожня – від віскі Macallan 12-річної витримки) є мало не непристойним жестом з боку міської влади Києва.
Найголовніше – те, що на святкуванні зібралося мало не усе керівництво містом, окрім, власне, самого Віталія Кличка. За столом у альтанці сиділи винуватець свята, перший заступник голови КМДА Микола Поворозник (він, щоправда, протестує на відео, що захід – з приводу його дня народження, казав, це простий обід); одразу шість заступників Кличка – Валентин Мондриївський, В’ячеслав Непоп, Петро Пантелеєв, Ганна Старостенко, Марина Хонда і В’ячеслав Андронов.
Крім безпосередньо “найвищого” керівництва, були ще керівник апарату КМДА Дмитро Загуменний, очільник Департаменту ЖКГ КМДА Дмитро Науменко, директор Департаменту фінансів КМДА Володимир Репік – і ще Оксана Зинов’єва. Зауважимо, що пані Зинов’єва є, фактично, головним “політтехнологом” Віталія Кличка та його прессекретаркою ще з часів, коли той тільки починав політичну кар’єру, і, як найбільш досвідчена медійниця з усіх, хто зібрався на святкування, вона першою мала зрозуміти наслідки скандалу.
Винуватець свята “наїхав” на журналістів
Слід зазначити, що репутаційні втрати від такого скандалу у цивілізованому суспільстві були б колосальними. Міський голова мав би, принаймні, вибачитися за заступників. Ще краще – одразу звільнити принаймні “винуватця” свята, який вирішив, що власна вечірка важливіше за скорботу. Втім, жодної реакції з боку Віталія Кличка на цинічне святкування не було.
Натомість, його перший заступник, Микола Поворозник, вирішив звинуватити у скандалі… самих журналістів. Так, у дописі на Facebook він зауважив, що розслідування є “брудною маніпуляцією”, журналістка, якій вдалося потрапити на його вечірку, такою не є, ще й “відверто бреше”, а саме відео, буцімто, “змонтоване умисно маніпулятивно”.
“Ніякого святкування, музики, подарунків, веселощів не було. І вона це бачила. Сиділи колеги, вечеряли і спілкувалися. Це “кіно” ніяк не є журналістським розслідуванням”, – зауважив Поворозник, і навів власні думки, чому саме.
Так, по-перше, він вважає, що саме святкування журналістам “здали” силові органи – адже під час знімання були задіяні дрони (на їхнє використання в розпал бойових дій потрібен спецдозвіл), а ще, біля берега курсував військовий катер – він також потрапив у кадр. По-друге, Поворозник написав, що у відео оприлюднили номери машин – а це, буцімто, є незаконним. Сам себе Поворозник називає мало не “жертвою режиму”, а приїзд журналістів на власну вечірку – чи не “політичними репресіями”.
Глибока моральна криза
Звісно, політичні опоненти не забарилися з реакцією. Так, лідер опозиційної у Київраді фракції “Слуги народу” Андрій Вітренко назвав вечірку “глибокою моральною деградацією” міської влади. Шашлики, дорогий алкоголь і святкові столи в момент, коли мешканці постраждалих будинків чекали на допомогу й розселення він пропонує карати позбавленням чиновників їхніх посад.
“Всі ми розуміємо, що людські свята — важлива частина життя. Але у дні, коли громада переживає втрату, саме від представників влади очікується особлива уважність до суспільних настроїв. Київ, який постійно стикається з викликами — від інфраструктурних проблем до трагедій у громаді, заслуговує на чесне, чуйне та відповідальне керівництво. Поведінка чиновників, які дозволяють собі святкування у дні скорботи, свідчить про глибоку моральну кризу в системі міського управління”, – зауважує у дописі політолог Володимир Цибулько, додаючи, що кияни мають право не лише знати, хто й як керує містом, але й вимагати від влади елементарної людяності.
“Прилетіло” вже й від громадського суспільства. Сергій Пасюта, відомий своїми ідеями з організації громадського простору у місті, кпинить у дописі – мовляв, якщо вже міське керівництво любить дорогий віскі, то саме зараз можна придбати 12-річний The Macallan Double Cask Matured за 3600 грн замість 7434 грн. А журналістка Леся Падалка, відома своїми проблемними статтями про життя Києва, звернула увагу на те, що перший заступник міського голови не коментував відсутність організованого розселення постраждалих від ракетного удару в Святошинському районі. Натомість, щойно з’явилося розслідування з його власної вечірки – одразу заходився “наїжджати” на журналістів у Facebook. “П” – пріоритети, – додає Падалка.
Звісно, це – далеко не перший раз, коли керівництво міста демонструє своє ставлення до киян та їхніх проблем. У розслідуванні журналісти приділили багато уваги кількості кримінальних проваджень та підозр, які отримали чи не кожен з гостей на вечірці. Але насправді важливо інше. Цей випадок став найяскравішою рискою у загальному малюнку саме моральної складової міської влади.
Якщо у свідомості посадовців, що відповідають за добробут цілої столиці, стан жалоби та скорбота за загиблими відділяється бар’єром від особистого життя й “простих радощів” – шашликів з алкоголем на свіжому повітрі, то містянам слід задуматись, чи потрібна Києву саме така влада. Аж надто це зрозуміло після того, як винуватець “свята” починає звинувачувати журналістів замість того, щоб банально попросити вибачення.
Бордель у будинку Кличка: чим завершився попередній гучний скандал у Києві
Нагадаємо, попередній глобальний скандал у Києві вибухнув у січні 2025 року, з клубом “для дорослих” під назвою Tootsie, що розташований у підвалі будинку на Богдана Хмельницького, 30/10. Виявилося, що під його вивіскою працював справжній комбінат з примусу дівчат до сексуальних втіх з клієнтами, а з самих чоловіків потім вимагали кошти, ще й шантажували завдяки прихованим відеокамерам. А “силове прикриття” закладу, буцімто, було на співробітниках “Муніципальної охорони” – фактично, співробітниках одного з підрозділів КМДА.
Невдовзі ми розповіли про наслідки цього скандалу. Цілком очікувано навколо історії з борделем, що його викрили правоохоронці у будинку Віталія Кличка, почалася політична гра. Опоненти міського голови Києва намагаються використати її з метою його дискредитації (тим більше, що Кличко, схоже, таки дотичний до стрип-клубу). А от в оточенні самого мера поки розгублені: перша реакція партії УДАР та очільника її виконкому Артура Палатного – саме його опоненти звинувачують у організації брудного бізнесу – схожа на виправдання, що неприпустимо у залагодженні політичних конфліктів такого штибу.