Вода з лимоном – знайомий приклад: можливо, не омолоджує, але принаймні освіжає. Артишокову воду, тобто рідину, що залишилася від кип’ятіння артишоків, рекламують як антиоксидантне зілля для схуднення. Спаржева вода виявилась скоріше фейком, ніж еліксиром, пише The Guardian. Окра або абельмош, або бамія, настояна на воді, обіцяє зробити нас кращими.
Кількість пошуків цього напою на Pinterest зросла на 470%. В TikTok та Instagram користувачі стверджують, що вода з бамії може покращити травлення, регулювати рівень цукру в крові, підвищити жіночу фертильність, збільшити вагінальне змащення та навіть полегшити пологи для вагітних. Купити цей овоч можна і в Україні, наприклад, замовити в мережі. Обійдеться це вам близько чотирьох сотень гривень за кілограм сирої бамії. Але чи варте це того, Інформатор вирішив розібратись. І ось що вам слід знати.
Що таке окра-вода
Бамія – це овоч з високим вмістом рослинного слизу. Він є специфічною слизовою формою розчинної клітковини, що також присутня в насінні чіа, кактусах і багатьох морських водоростях. При замочуванні у воді слиз поглинає рідину та утворює гелеподібну речовину, як це було б у вашому травному тракті, пояснюють дієтологи.
Воду з бамії готують холодним замочуванням сирих, нарізаних стручків бамії протягом ночі, а потім проціджуванням твердих частинок. На виході ви отримаєте липку рідину зі смаком трав’янистої, трохи гіркої сирої бамії. Пити можна, але сказати, що смачно – не надто.
Поживні речовини
Сира бамія містить:
- клітковиною,
- вітаміном С,
- магнієм,
- фолієвою кислотою,
- антиоксидантами,
- флавоноїдами,
- фенольними кислотами.
Контроль цукру
Крім того, оскільки розчинна клітковина уповільнює травлення, вона дійсно може допомогти запобігти стрибкам рівня цукру в крові. Деякі дослідження виявили докази того, що бамія допомагає контролювати рівень цукру в крові у переддіабетиків. Але інше дослідження на тваринах показало, що бамія знижує ефективність метформіну, препарату, який використовується для лікування діабету 2 типу.
Травлення
Вода з бамії стає густою, тому що частина розчинної клітковини просочується з рослини, надаючи воді гелеподібної текстури. Оскільки розчинна клітковина діє однаково, незалежно від того, споживається вона в цілій бамії або у воді з бамії, твердження, що вода з бамії сприяє травленню, є правдоподібним.
Однак, хоча деякі поживні речовини з бамії, ймовірно, переходять у воду, концентрація нижча, ніж при споживанні цілого овоча. Якщо ви насправді не їсте скибочки бамії з води, ви втрачаєте шматок цих поживних речовин, включаючи нерозчинну клітковину зі стручків і білок із насіння. Технічно ви можете їсти скибочки бамії після замочування, але краще їх перед цим обсмажити.
Вагітність і пологи
Бамія містить фолієву кислоту, важливий вітамін для вагітних. Однак вам потрібно буде з’їсти близько кілограму цілої бамії, щоб отримати 600 мікрограмів фолієвої кислоти щодня, які лікарі рекомендують під час вагітності. Знову ж таки, лише частина цього фолату, ймовірно, переходить у воду бамії. Найкраще підійдуть пренатальні вітаміни або продукти з високим вмістом фолієвої кислоти, такі як шпинат і сочевиця.
Деякі дослідження на тваринах показують, що флавоноїди сприяють жіночій фертильності. Бамія дійсно містить ці сполуки, але не така багата ними, як інші овочі, такі як листова капуста та червона цибуля.
Публікації в соціальних мережах про сексуальну користь і вплив бамії на пологи можуть базуватися на ідеї, що вживання чогось слизького покращить вагінальне змащення та полегшить пологи. Уявлення про те, що вживання їжі з певними якостями створить подібний ефект в організмі, походить з кінця 1400-х років і є радше фольклорною концепцією, ніж науково обґрунтованою теорією.
Немає жодних доказів того, що вода бамії впливає на пологи, кажуть сексологи. Також немає жодних достовірних даних щодо покращення вагінального здоров’я чи сексуальної функції шляхом зміни дієти. Але це не зашкодить, якщо хтось хоче випити воду з бамії. Це зволожує організм.
Пацієнткам же, які відчувають сухість піхви, рекомендують безрецептурні вагінальні лубриканти, що містять гіалуронову кислоту або місцевий естроген, що відпускається за рецептом, у постменопаузі.
Звідки взявся тренд на бамію
На відміну від багатьох традиційних продуктів, які входять у західне оздоровлення, як-от матча, мода на бамію була насамперед популяризована темношкірими авторами контенту з Африки, де бамія має глибоке культурне коріння.
Травниця і авторка книги “Афроамериканське травництво: практичний посібник із цілющих рослин і народних традицій” Лукреція ВанДайк переконана, що старійшини африканських традицій здавна вважали, що у воді з бамії слід купатися, оскільки вона не тільки очищає тіло, але й душу.
Травниця дійсно іноді пропонує поєднання води з бамії та кореня алтея клієнткам, які відчувають сухість шкіри або сухість піхви. Та сучасні тенденції роздули це до чогось набагато більшого, погоджується вона.