Президент України Володимир Зеленський заявив, що частина українців, які виїхали за кордон, повернеться на батьківщину через закінчення соціальних виплат та підтримки. Зокрема, він говорив про тих, хто не намагається знайти роботу та живе на соціальні виплати. Зеленський вважає, що лідери інших країн прагнуть залишити у своїх державах лише тих українців, які активно працюють.
Про це заявив президент на пресконференції на Закарпатті. За словами Зеленського, не всіх українців раді бачити за кордоном.
“Не всіх українців раді бачити за кордоном. Не частина плану, як повернути українців, але є факти. Українців, які працюють за кордоном, вони хочуть (лідери європейських країн – Ред.). Українці, які не працюють за кордоном, вони шукають спосіб, як їх змусити повернутися в Україну. Це також факт”, – заявив президент.
Згідно з його словами, в Німеччині з 1,1 мільйона українських біженців принаймні 300 тисяч не мають роботи й не проявляють активності в її пошуку. І таких багато по всій Європі. Президент вважає, що люди, які живуть тільки на соцвиплати й не шукають роботу, з часом повернуться в Україну.
Чи планують українці повертатися додому
Маргарита Ситник, речниця Міграційної платформи EWL розповіла, що українців в Польщі, Нідерландах, Німеччини та Чехії опитували щодо того, чи планують вони їхати додому. Українські біженці заявляють, основним критерієм, який впливає на те, чи будуть вони повертатися на Батьківщину, є безпека в країні. Серед інших важливих факторів українці вказали на вступ України до НАТО і ЄС, а також на необхідність високих зарплат. Біженці також говорять, що суттєвими умовами повернення є подолання корупції в Україні та проведення реформ у сферах охорони здоров’я та освіти.
Вона також додала, що питання житла закордоном відіграє важливу роль: наразі більшість біженців отримує житло від роботодавців. Проте, якщо ця підтримка зникне або адаптація виявиться складною, навіть висококваліфіковані спеціалісти можуть бути готові повернутися в Україну, де вони можуть заробляти на тому ж рівні, що й у Європі, але в комфортному для себе середовищі.
Ситник вважає, що українці не мають чіткого плану щодо повернення, адже ситуація в країні залишається невизначеною. Вони будуть ухвалювати рішення залежно від розвитку подій, що може зайняти рік чи більше.
Нагадаємо, за даними соціологів, українці стали менше цікавитися роботою за кордоном. Також повідомлялося, що українців у Німеччині закликали шукати роботу.