ОСББ “Ю124”, що розташоване у Солом’янському районі Києва, стало першим в Україні об’єднанням співвласників, яке отримало позику в одному з державних банків для участі в програмі Фонду енергоефективності. Унікальність цього проєкту полягає ще й у тому, що на кожному з трьох будинків, які входять до ОСББ, змонтовано однакові сонячні станції. Кожна з них забезпечує освітлення будинку та прибудинкової території, відеоспостереження, роботу насосів водопостачання та електричних обігрівачів у під’їздах, ліфтів тощо.
Рішення взяти участь у програмі “ГрінДІМ” для будівництва сонячних станцій на кожному з трьох будинків мешканці прийняли ще влітку 2024 року, під час тривалих знеструмлень, повідомляє “Твій дім. Практика”. Але за умовами програми, потрібно спершу збудувати сонячну станцію і тільки потім можна отримати компенсацію до 70% на ключове обладнання. Враховуючи необхідний масштаб, через який вартість проєкту склала понад 4 млн грн, знайти кошти було складним завданням.
Врешті-решт вирішили скористатися пільговим кредитом 5-7-9 в одному з державних банків. Процедура отримання виявилася тривалою – через відсутність такого досвіду заявка кілька разів доопрацьовувалася, збиралася величезна купа документів. Коли ж банк перерахував кошти підряднику, почався монтаж станцій – спершу були встановлені гібридні інвертори та акумулятори, потім панелі.
Наразі на кожному з трьох будинків, що входять до ОСББ “Ю124”, встановлені однакові сонячні станції. Кожна з них має 52 сонячні панелі по 610 Вт загальною потужністю 31,72 кВт, гібридні інвертори по 12 кВт із загальною потужністю 36 кВт. Та акумулятори LFP загальною ємністю 40,96 кВт·год – вони можуть працювати в температурному діапазоні від -20 до +60°C та витримувати 7000 циклів зарядження-розрядження майже без втрати ємності.
Вже можна оцінити попередні результати роботи СЕС: наприклад, у лютому 2025 року система генерувала 150 кВт·год на добу, що складає 30% потреб трьох будинків. А у квітні – вже до 450 кВт·год на добу, що повністю покриває споживання трьох будинків, і навіть з невеликим надлишком. Сонячна генерація витрачається на освітлення будинку та прибудинкової території, відеоспостереження, домофони, газову сигналізацію. А такоє роботу насосів водопостачання, електричних обігрівачів у під’їздах, ліфтів, Wi-Fi, розеток та освітлення в укриттях.
З понад 4,6 млн грн, які коштував цей проєкт, 1,3 млн грн склав внесок власників. Грант від міста за програмою компенсації вартості незалежних джерел живлення становив майже 469 тис грн, а очікуваний грант від Фонду енергоефективності складе 2,8 млн грн. Наразі ОСББ очікує саме на цю компенсацію, адже після її отримання відбудеться погашення кредиту.
ОСББ та ЖБК отримали більше можливостей для встановлення сонячних електростанцій
Як розповідав Інформатор, тепер ОСББ та ЖБК можуть розраховувати на збільшений розмір компенсації вартості використаних додаткових матеріалів у розмірі 20% від гранту на основне обладнання. Наглядова рада Фонду енергоефективності ухвалила зміни до Програми “ГрінДІМ”, спрямованої на стимулювання використання альтернативних джерел енергії у багатоквартирних будинках. Зміни роблять програму ще привабливішою для ОСББ та ЖБК, спрощуючи участь та збільшуючи фінансову підтримку.
ОСББ та ЖБК з великою площею (понад 8 тис. м2) тепер мають можливість отримати грант до 2 млн грн на встановлення потужнішої сонячної електростанції. Завдяки цьому очікується зменшення витрат на оплату електроенергії в місцях загального користування та збільшення енергонезалежності будинку.
До того ж тепер ОСББ та ЖБК можуть розраховувати на збільшений розмір компенсації вартості використаних додаткових матеріалів у розмірі 20% від гранту на основне обладнання.
Також Інформатор розповідав про те, що Міносвіти доручило усім закладам освіти – як школам, так і вишам – у максимально короткі терміни встановити об’єкти сонячної генерації, простіше кажучи, сонячні батареї. Також треба придбати власне батареї, щоб забезпечити безперебійну діяльність впродовж блекаутів. Втім, київські навчальні заклади навряд чи встигнуть до кінця 2024-го: і тому є ціла низка причин.