Кличко приїхав до Європи з натяком, що в Україні утискають самоврядування: кому встиг поскаржитися

Очільник української столиці Віталій Кличко під час перебування у закордонному відрядженні виступив на Конгресі Європейської народної партії (ЄНП), який відкрився в іспанській Валенсії. Головна тема заходу – спільні виклики для Європи та шляхи їхнього подолання. Але столичний голова у зустрічах із європейськими політиками порушує і болючу для себе тему, яку навряд чи можна назвати викликом для Європи – тиск на місцеве самоврядування в Україні.

Зокрема, міський голова Києва поспілкувався з президенткою групи ЄНП в Європейському комітеті регіонів Сарі Раутіо. Кличко та Раутіо обговорили саме питання місцевого самоврядування та “неприпустимості обмеження його повноважень у демократичному суспільстві”, повідомила 30 квітня пресслужба КМДА.

Також Кличко мав зустріч з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. Але, на щастя, здогадався, що для таких переговорів скарги на палиці в колеса, які Хрещатику встромляє Банкова – це надто дрібно. Тому співбесідники говорили про необхідність максимальної консолідації зусиль міжнародних партнерів в допомозі Україні.

“У виступі під час відкриття наголосив, що війна в Україні стосується кожного європейця, і зусилля лідерів мають бути посилені задля допомоги в досягненні миру в Європі. Миру, який не порушуватиме національних інтересів України. Та буде підкріплений реальними гарантіями безпеки для нашої держави”, – нагадав український политик.

Але під час зустрічи Кличка з президентом ЄНП Манфредом Вебером тема тиску на самоврядування повернулася до порядку денного, хоча й про важливість підсилення допомоги Україні глава Києва також заявляв. Співрозмовники обговорили ситуацію в Україні та необхідність посилення допомоги від європейських партнерів.

“Наші партнери в розмовах підкреслюють, що Україна, яка бореться за своє європейське майбутнє, не повинна втратити демократичних здобутків. Дотримуватися принципів демократичної держави”, – прозоро натякнув столичний голова.

Кличко до того ж зіграв на актуальній паралелі, яка цього тижня виникла між Україною та Європою. Адже наразі Іспанія, де проходить захід, оговтується від наслідків небувалого блекауту.

“Блекаут, який стався в частині Європи, показав, наскільки важлива сьогодні стійкість міст і країн. Здатність реагувати на сучасні виклики. Україна четвертий рік живе і працює в надскладних умовах – коли росія щодня намагається знищити наші енергообʼєкти, критичну інфраструктуру. В цій ситуації ми забезпечуємо життєдіяльність міст, надання послуг їх мешканцям. І навіть впроваджуємо нові цифрові сервіси”, – наголосив міський голова Києва.

Нагадаємо, Європейська народна партія – найбільша та найвпливовіша загальноєвропейська політична сила, заснована у 1976 році. Партія, що налічує 84 партії-члена та партнера з 43 країн, захищає цінності та принципи сильної і демократичної, прозорої та об’єднаної Європи. ЄНП послідовно підтримує цілісність та суверенітет нашої країни, а також рух України до ЄС. Партія “УДАР” є асоційованим членом ЄНП. 

Боротьба за владу у Києві перейшла до гострої стадії

Інформатор писав, що в Офісі президента бачать у Кличкові політичного конкурента і намагаються всіляко послабити його. В результаті відносини між Банковою та міським головою столиці давно зіпсовані. Боротьба за владу у Києві перейшла до гострої стадії у 2025 році, й голова столиці вже заявляв, що бачить у цьому тиск на самоврядування з боку центральної влади. 

31 грудня 2024 року Кличко отримав від Офісу президента черговий подарунок “під ялинку”: головою КГВА було призначено Тимура Ткаченка, який намагається впливати на важливі для міста рішення, потіснив міського голову в публічному просторі та активно його критикує. Наприклад, 11 квітня Ткаченко подав позов до суду проти рішення Київради, яка розширила повноваження Кличка. 

Зараз, ймовірно, глобальний план центральної влади полягає у подальшому усуненні Віталія Кличка та пошуку формату передачі його повноважень голові КМВА. Для цього зараз придумано план, згідно з яким Ткаченка можуть завести до Київради простим депутатом, потім обрати секретарем і віддати йому кермо правління столицею, відтіснивши чинного мера тим чи іншим способом. 

Також Інформатор писав про ідею Банкової протиснути закон, що обмежує в Україні можливість бути міським головою більш ніж двічі протягом життя, що дозволить назавжди нейтралізувати Кличка та низку інших впливових мерів.

Джерело