Міністерство розвитку громад та територій України затвердило перелік громад, які братимуть участь у масштабному проєкті відновлення житлового фонду “Ремонт житла для відновлення прав і можливостей людей” (HOPE). Серед п’яти відібраних — дві територіальні громади Київщини – Бучанська та Макарівська. Це означає, що саме тут буде зосереджено зусилля на капітальному ремонті багатоквартирних будинків, пошкоджених під час бойових дій.
Як повідомляють у Міністерстві розвитку громад та територій, проєкт HOPE реалізується у співпраці зі Світовим банком і охоплює загалом 194 багатоквартирних будинки у 59 кластерах, розташованих у п’яти громадах: Миколаївській, Запорізькій, Ізюмській, Бучанській і Макарівській. На території Київщини буде відновлено 79 будинків у Бучанській та 29 у Макарівській громадах.
Кожна громада подавала заявки через цифрову екосистему DREAM, зазначаючи технічний стан будинків, ступінь пошкоджень, заселеність, доступ до інфраструктури. Оцінка проводилась із використанням геоаналітичного інструменту Suitability Tool, рекомендованого Світовим банком. На основі цих даних будинки було згруповано у так звані кластери – групи багатоквартирних будинків, що розташовані поруч і мають подібний ступень ушкоджень.
Участь у відборі могли взяти лише ті громади, що відповідають низці умов. Це, зокрема, віддаленість не менше ніж на 30 км від зони бойових дій, наявність пошкоджених будинків, зафіксованих у реєстрі знищеного майна, функціонування соціальної інфраструктури, готовність до співфінансування та створення місцевої групи впровадження проєкту. Бучанська й Макарівська громади усі ці критерії виконали.
Макарівська селищна громада була однією з найбільш постраждалих на Київщині в лютому-березні 2022 року, адже частина території опинилася в окупації. За оцінками місцевої влади, тут було знищено або пошкоджено майже половину будівель. Йдеться не лише про приватне житло, а й про інфраструктурні об’єкти, школи, садки та об’єкти культури – загалом зафіксовано близько 3 тисяч пошкоджених приватних будинків і значні втрати в громадському секторі.
Попри відновлювальні роботи, у громаді досі бракує житла, придатного для комфортного й безпечного проживання, особливо – багатоквартирного. Саме тому включення Макарова до програми HOPE стало надзвичайно важливим кроком для місцевої громади, яка без зовнішньої допомоги не здатна самотужки подолати наслідки російської агресії.
Буча стала символом і трагедії, і відновлення після окупації. За даними міськради, загалом у громаді зруйновано або частково пошкоджено понад 3,6 тисяч об’єктів, а сума збитків перевищує 5 млрд грн. Було знесено 372 приватні будинки та два багатоквартирні, що не підлягали ремонту, ще понад 500 приватних осель мають незворотні руйнування.
Після деокупації громада активно залучала донорські кошти та міжнародну допомогу, щоб відбудувати знищене. Уже вдалося відновити понад 2,6 тисяч об’єктів. Щодо проєкту HOPE, у його межах буде розроблено проєктну документацію, проведено капітальний ремонт місць загального користування, несучих конструкцій, систем водо- і теплопостачання, електромереж, заходи з підвищення енергоефективності та інклюзивності будинків, облаштування прибудинкових територій.
У Макарові на Київщині відновлюють два дитячі садки, знищені ворогом
Нагадаємо, Інформатор розповідав, що у селищі Макарів Бучанського району Київської області розпочалися активні роботи з відбудови дитячих садків “Барвінок” та “Теремок”, які були знищені ворогом на початку повномасштабної війни. Відновлення закладів дошкільної освіти проводять за програмою “Підтримка ЄС з відновлення Макарова” – укладена угода передбачає фінансування від Євросоюзу у розмірі 15 млн євро. Відбудову обох закладів планують закінчити до кінця 2025 року.
Також Інформатор писав про те, що у Київській області планують побудувати сучасний завод із виробництва скла. Згідно з планами, там виготовлятимуть і надсучасне листове скло. Для реалізації цього проєкту меморандум про співпрацю підписали компанія NovaSklo та UkraineInvest.