У Чехії у понеділок, 5 травня, відбулася спільна пресконференція прем’єр-міністра країни Петра Фіали з українським президентом Володимиром Зеленським. Днем раніше глава держави у супроводі першої леді розпочав свій офіційний візит до Чехії. Президент анонсував, що у рамках оборонної співпраці між країнами обговорюватимуть посилення флоту F-16 через навчання пілотів. Вже сьогодні чеський прем’єр підтвердив цю ініціативу. Фіала підкреслив: українські пілоти навчатимуться у Чехії не лише на винищувачах F-16, але й підкорять F-39 Gripen.
Фіала на брифінгу з журналістами підтвердив, що Чехія поглибить зусилля щодо навчання пілотів винищувачів з України у рамках “коаліції рішучих”. Тренування відбуватимуться на чеських авіабазах.
“Ми домовилися, що разом з партнерами будемо займатися навчанням українських пілотів на F-16 і L-39. Навчання буде проходити тут на базах в Чеській Республіці. Україна вчить пілотів винищувачів на чеських моделях, які постачаються в Україну”, – сказав Фіала.
Чеський прем’єр також підкреслив, що від початку 2025 року Чехія поставила в Україну півмільйона боєприпасів. При цьому він підкреслив, що поставки триватимуть й надалі.
“Сподіваюсь, що ми і надалі так ефективно будемо постачати снаряди великого калібру”, – заявив Фіала.
Що ще сказав чеський прем’єр
- Чехія виступала посередником під час поставок двох тисяч одиниць важкої техніки.
- Чехія прийняла найбільшу кількість українських біженців. 160 тисяч українських біженців працюють на ринку Чехії: “Зараз важливо вирішити, що буде із захистом українських біженців у ЄС, термін якого спливає наступного року”.
- Чехія надасть можливість зацікавленим людям повернутися в Україну. Для цього існує проєкт UNITY HUB. Сьогодні була підписана спільна декларація, буде відкритий центр української єдності у Чехії.
- Україна може на нас розраховувати, ми і в майбутньому будемо робити все для того, щоб українці перемогли.
Зусилля Чехії для України
Чехія зібрала кошти на гелікоптер для України. На Black Hawk (“Чорний яструб”) загалом задонатили 2 млн 800 тис. євро.
Президент Чехії Петр Павел ще у лютому заявив, що готовий закупити для України 800 тисяч снарядів різних калібрів. Але самостійно фінансувати цю ініціативу його країна не в змозі, тому закливав доєднатись до неї інші країни світу. Довго чекати не довелось. Майже 20 країн погодились виділити кошти.