У серпні 2024 року Уряд України ухвалив рішення щодо призупинення виплат за борговими зобов’язаннями “Укренерго”, що фактично означає наближення технічного дефолту. Як написав 31 жовтня економічний експерт Сергій Лямець, колишній голова “Укренерго” Володимир Кудрицький, який брав участь у цьому засіданні Кабміну, міг скористатися ситуацією для відставки, передбачаючи можливі наслідки.
“Кілька днів тому росіяни знову обстріляли українську енергосистему. П’ять областей залишилися без світла. Певним чином, це підтвердило версію про те, що українські енергооб’єкти не були системно захищені, і звільнення президентом голови “Укренерго” Володимира Кудрицького за недобудову захисних споруд – реалістична. Але днями почув іншу, доволі елегантну версію. Що невиконання плану побудови було лише приводом, але насправді Кудрицький хотів піти за власним бажанням. Для цього було щонайменше дві причини, і це неконтрольовані борги державної компанії. А саме, борги за “зеленим тарифом” та за “зеленими облігаціями”, – написав Сергій Лямець.
Як пише експерт, за законом, виробники альтернативної енергії отримують сплату за “зеленим тарифом”, який є завищеним, адже схему протягнули ще за часів Януковича. При цьому жодна нова влада не скасувала “зелений тариф”, тому завищені виплати є цілком законними. Проте їх гальмували у інший спосіб. “Укренерго”, яка розподіляла бюджети на генерацію, регулярно блокувала гроші за “зеленим тарифом”. Тому історично їх накопичилося неймовірно багато. Станом на кінець жовтня, заборгованість “Гарантований покупець” (ДП “ГарПок”) перед виробниками з ВДЕ становив близько 35,8 млрд грн. З них левова частина – через борг НЕК “Укренерго” перед ДП “ГарПок”. Станом на вересень 2024 вона зросла до 28,44 млрд грн. Така ситуація тягнулася роками, доки Кудрицький очолював “Укренерго”. Стан розрахунків за січень-серпень 2024 становить лише 63,4%, за весь 2023 – 90,5%, за 2022 – 61,2%, за 2021 – 99,7%. Дехто навіть припускав, що до повномасштабного вторгнення головною функцією Кудрицького було блокування розрахунків за “зеленим тарифом”.
“Тим не менше, виробники вмикали свій вплив. І у листопаді 2021 влада прийняла вольове рішення – емітувати облігації “Укренерго” для погашення заборгованості за “зеленим тарифом”. Рішення було доволі спірним, бо запозичили а) у валюті б) під доволі відчутний відсоток 6,8% річних у доларі в) взяли велику суму $825 млн г) під державні гарантії. Останній пункт, я вважаю, був найгіршим, бо він майже автоматично означав перекладення боргу на державу (так само, як за боргами “Автодору”). Звісно, ніхто не міг передбачити повномасштабне вторгнення. Але і без вторгнення той випуск боргів був дуже поганим. Поясню. Нагадаю, що борги за “зеленим тарифом” – у гривні, і доходи “Укренерго” – теж у гривні. А отже, за класикою, облігації мали бути у гривні. Тобто, вибір долару як валюти боргу – цілком нелогічний, некомпетентний та небезпечний. Враховуючи той факт, що в Україні раз на кілька років стається девальвація, це навіть злочинно. Згадайте, у яку пастку втрапили тисячі українців, що за часів Ющенка брали валютні кредити на придбання житла та автівок – це саме той випадок. Але на момент випуску то був дуже модний, трендовий крок – облігації зокрема придбав ЄБРР на $75 млн. Чи мав пан Кудрицький відношення до випуску тих облігацій? Безумовно, так. Я знайшов (виправте, якщо я неправий), що саме керівник “Укренерго” у 2021 році запропонував ідею зробити так звані green bonds, за новітньою ESG-модою на “зелений перехід”. Він навіть провів піар-кампанію – мовляв, з цими паперами Україна буде у світовому тренді. Отже, він не лише відповідальний за те, що запропонував гривневі зобов’язання гасити валютними запозиченнями. Він відповідальний за майбутній дефолт, що станеться у далекому 2024”, – пише Сергій Лямець.
За словами експерта, перша велика сплата за цим боргом була запланована на листопад 2024 року – це мали бути $119 млн. І хоча у серпні уряд України реструктуризував частку державних та квазі-державних боргів, борги “Укренерго” були у підвішеному стані. Наближався дефолт.
“Тож сутність цієї версії у тому, що Кудрицький пішов з посади до того, як власне дефолт буде оголошено. Тоді будуть поставлені неприємні запитання – зокрема, хто ініціював випуск боргів у доларах, та ще і у такому незвичному форматі. Тож екс-голова “Укренерго” використав для цього формальний привід – політичне рішення, аби дистанціюватися від неприємних наслідків”, – пише сергій Лямець.
Він підкреслює, що остаточна відповідальність за цей борг лежить на Уряді. По-перше, випуск був затверджений на Кабміні, державні гарантії теж було надано урядом. По-друге, за технічним дефолтом, обов’язок платити перейде на державу, що є поганою новиною навіть у мирні часи. По-третє, уряд ще у серпні вирішив призупинити обслуговування та сплату тіла боргу за облігаціями “Укренерго”, але усе це – без погодження із кредиторами.
“У цьому цікавим є факт, що Кудрицький брав участь у засіданні Кабміну, на якому власне було затверджено рішення про призупинення. Тож з точки зору уряду та народу України – все правильно, а з точки зору кредиторів – їх ошукали та спричинили дефолт. Кудрицький брав у цьому участь. Звісно, Кабмін приймає колегіальні рішення. Але вгадайте: якщо питанням займалися прем’єр та голова “Укренерго” – чиїм прізвищем буде названо проблему? До кого матимуть претензії кредитори “Укренерго”? Звісно, що до поточного голови компанії. До того ж, резюме Кудрицького назавжди отримає пункт “за його керівництва стався технічний дефолт”. Жоден кар’єрний чиновник не хоче такої слави. Бондхолдери обов’язково спитають – а що зробив персонально ти, пане Володимир, аби уникнути дефолту? Висловив занепокоєння? Написав листа? Ось чому в Володимира Кудрицького могла виникнути стійка мотивація, аби піти з посади начебто за політичною волею президента. Як там було насправді, я не знаю. Але, як на мене, версія вкрай елегантна”, – пише Сергій Лямець.
Звільнення Володимира Кудрицького
Кудрицькому закидають неналежне виконання попередніх рішень Ставки та недостатній захист об’єктів “Укренерго”. Нагадаємо, що Володимир Кудрицький обіймає посаду керівника “Укренерго” з 2020 року. Зокрема, протягом серпня-жовтня 2023 року НЕК “Укренерго” уклало 63 угоди на понад 4,3 млрд грн на будівництво захисних споруд для трансформаторних підстанцій, однак жодна з них так і не була виконана досі, хоча їх мали завершити до кінця січня 2024 року.
30 серпня Ставка Верховного головнокомандувача ухвалила рішення звільнити Кудрицького. Йому запропонували написати заяву про звільнення за власним бажанням. Причина звільнення – незавершені захисні конструкції навколо підстанцій “Укренерго”, що призвело до перебоїв з постачанням електрики після російського масованого обстрілу 26 серпня. Після звільнення Кудрицького двоє членів наглядової ради також вирішили піти з посади.
“Укренерго” тимчасово очолив член правління НЕК Олексій Брехт. При цьому Денису Шмигалю адресували лист від Представництва ЄС в Україні, Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), Міжнародної фінансової корпорації (IFC) та бізнес-омбудсмена, в якому прямо вказується на негативні наслідки звільнення Кудрицького. Автори листа наголошують, що подібні дії не тільки порушують принципи корпоративного управління, але й ставлять під загрозу мільярдні кредити, надані “Укренерго” міжнародними фінансовими установами.
“Стосовно керівника Укренерго. Зараз є виконувач обов’язків. Далі згідно наших процедур, згідно корпоративних стандартів наглядова рада оголосить конкурс на пошук і відбір і в подальшому призначення керівника. Як тільки наглядова рада подасть на затвердження Міненерго нового керівника, якого обрали згідно корпоративних процедур, і я переконаний, Міненерго дуже оперативного керівника затвердить на посаді. Тобто тут не в площині компетенції уряду лежить питання призначення керівника в Укренерго. “, – так прокоментував Денис Шмигаль 6 вересня 2024 року звільнення Кудрицького.
За словами Дениса Шмигаля, двоє членів наглядової ради “Укренерго” дійсно написали заяви про вихід. Зараз є шорт-лист з трьох кандидатів, а протягом двох тижнів призначать одного члена наглядової ради. Пізніше оголосять конкурс на 2 вакантні посади, які звільнилися зараз, у наглядовій раді. Міністр енергетики України Герман Галущенко додав, що “повноваження тих двох членів, які подали заяви, закінчувалися через декілька місяців, тому в будь-якому разі процедури були б початі щодо відбору. Будь-які рішення по Укренерго будуть відбуватися абсолютно чітко в рамках корпоративних норм і в рамках рішень наглядової ради”