Стала відома статистика про кількість кримінальних проваджень, відкритих проти міської влади у Києві правоохоронцями, й реальні доведені в суді справи. Цифри приголомшують: за 6,5 років проти міських посадовців у КМДА та комунальних підприємствах було відкрито понад 1400 проваджень. Втім, кількість вироків мізерно мала – у опозиції вважають це черговим прикладом тиску на місцеве самоврядування. Але не можна відкидати й той факт, що міські чиновники зловживають положенням частіше, ніж їхні колеги в регіонах.
Статистику по провадженнях проти міської адміністрації та комунальних служб і підприємств повідомив колишній депутат від БПП, екс-очільник Комітету виборців України Олександр Черненко на Facebook. Так, за його даними, за 6,5 років (з 2019 по І квартал 2025-го) проти посадовців КМДА та КП у Києві відкрили загалом 1404 справи. Зокрема, найбільше справ відкрили 2023 року – аж 309, а найменше таких проваджень з’явилося 2020 року – 167.
“Чиста математика каже: це маски-шоу в КМДА через день. 0,1% реальних доведених правопорушень і 99,9% – вигаданих по вказівці. Маски-шоу – заради заголовків новин. Можна уявити скільки обходиться українцям прогодувати цю репресивну машину”, – зауважив Черненко.
При цьому, за даними екснардепа, з 1404 справ були доведені в судовому порядку, та отримані вироки, лише у двох провадженнях. Це політик називає “спробою задушити силовиками місцеве самоврядування”. При цьому із статистики можна зробити висновок про певні “піки” у кількості відкритих справ – найбільше їх було у 2023 році, крім того, різко зросла кількість справ, відкритих 2025-го (за І квартал вже 68 проваджень).
“Пікове навантаження припадає саме на період, коли влада активізувала цілеспрямований політичний тиск на Київ. Адже йдеться вже давно не просто про мера столиці. Кличко політиком національного масштабу, один з небагатьох мерів, який зберігає суб’єктність, власну команду і електоральну підтримку. Що робить його незручним. А отже — мішенню”, – зауважив Черненко.
Втім, не можна закривати очі й на наявність потужної корупції у Києві. Так, “справа Комарницького”, чи операція “Чисте місто”, яку відкрили/провели НАБУ та САП у столиці у 2024-2025 роках, свідчить про наявність у владі міста потужних схем із заробляння коштів, обіг колосальних сум готівки “у тіні”, та заробіток оточення Віталія Кличка на численних послугах та комунальних благах. Фігурантами справ є й однопартійці самого Черненка.
Зважаючи на те, що у “справі Комарницького” йдеться не про “утиски самоврядування”, а про кримінальну діяльність, важливо, щоб усі докази винуватості фігурантів збиралися відповідно до процесуальних норм. Адже саме через “неякісну” доказову базу деякі справи розвалюються у судах адвокатами – при цьому зрозуміло, що в міських посадовців є чималий ресурс, що його можна витратити на якісний захист.
Найрезонансніші заяви Кличка: про авторитаризм і узурпацію влади
Нагадаємо, з боку Віталія Кличка було декілька резонансних заяв про спроби узурпації влади у Києві та країні в цілому з боку “політичного центру”. Так, у грудні 2023-го міський голова заявив про рух України у напрямку авторитаризму, мовляв, ще трохи, й країна перестане відрізнятись від Росії, з якою веде боротьбу.
А у січні 2025-го мер Києва звинуватив в узурпації влади у столиці тоді ще новопризначеного очільника “військової” адміністрації Тимура Ткаченка. Тоді це було сприйнято, як фактичний перехід Кличка у наступ.