Президент США Дональд Трамп анонсував нові переговори з Володимиром Зеленським. Вони мають відбутися вже найближчим часом. Водночас тема поки що достеменно невідома.
Про це Трамп написав у своїй соцмережі Truth social. Також про майбутню розмову він згадав під час спілкування з журналістами.
“Я скоро поговорю з Зеленським”, – коротко написав глава Білого дому.
Він не розкрив, про що говоритиме з українським лідером і в якому форматі розмова відбудеться – телефоном або ж при особистій зустрічі. Дого ж невідома дата розмови, лише окреслений приблизний термін – незабаром.
Що примітно, коли Трамп про це згадав в Овальному кабінеті, то одразу ж заговорив про підписану між країнами угоду про корисні копалини. Цілком ймовірно, що нові переговори з Зеленським стосуватимуться саме угоди, оскільки америкаський лідер згадав про неї знову лише після ратифікації Верховною Радою.
“Ми щойно завершили угоду з корисними копалинами з Україною. Вона була повністю ратифікована та схвалена їх законодавчими органами. І ми це цінуємо. І я поговорю з президентом трохи пізніше… Угода тепер повністю підписана та ратифікована. І у нас є доступ до величезної кількості дуже, дуже високоякісних рідкісноземельних елементів”, – сказав Трамп.
Угода про надра
Верховна Рада підтримала ратифікацію Угоди про копалини між США та Україною. Відповідний документ за основу та в цілому прийняли у четвер, 8 травня. “За” проголосували 338 народних депутатів.
30 квітня Україна та Сполучені Штати підписали договір про економічну співпрацю, який передбачає розширення американського доступу до українських природних ресурсів, а також створення фонду для інвестицій у відновлення країни.
За інформацією народної депутатки Марʼяни Безуглої, перед ратифікацією, проєкт документа двічі проходив голосування на парламентському комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
Йдеться саме про першу Угоду, яка стосується засад економічної співпраці у сфері стратегічної сировини. Дві інші, що мають технічний характер, не потребують ратифікації Верховною Радою.
Документ передбачає розширення американського доступу до українських природних ресурсів, створення спільного інвестиційного фонду відбудови, а також закріплює низку принципових позицій, серед яких:
- повний суверенітет України над власними ресурсами;
- недопущення конфлікту з європейським законодавством та міжнародними зобовʼязаннями;
- чітке регулювання власності та контролю з боку української держави.
Цікаво, що в Угоді також міститься згадка про військову допомогу США. Усі майбутні пакети оборонної підтримки, включно з озброєнням, технологіями чи навчанням, будуть зараховуватися як капітальний внесок Сполучених Штатів у спільний фонд. Це має стати додатковим інструментом захисту американських інвестицій в умовах війни.