На сайті Київради з’явилася чергова петиція “за звільнення”, але не конкретної особи, а цілого комунального підприємства. Такими “успіхами” може похвалитися КП “Київзеленбуд”, чию роботу кияни вважають такою, що шкодить природі, людям і загалом місту. Останньою краплею стало нещодавнє знищення великих здорових дерев на вулиці Кониського, яких знесли слідом за Садибою Зеленських, яку вони прикрашали.
Напередодні появи петиції, що була зареєстрована 8 травня, про варварське знищення здорових дерев на Кониського повідомляв столичний пам’яткоохоронець Дмитро Перов. Йшлося про дві тополі, яким було близько 70 років, і залишки яких після розголосу оперативно викорчували. На їхньому місці миттєво з’явилися саджанці, які старанно поливали чомусь під час дощу.
“Офіційна причина – нібито “аварійність” дерев, однак реальна мета полягає у звільненні території для чергової забудови. Самі працівники не приховують, що дерева заважають будівництву багатоповерхового житлового комплексу ЖК “ТургеневЬ”. Це яскравий приклад, як екологічно цінні дерева знищуються в інтересах забудовників під прикриттям “озеленювальних” заходів. Знищення дерев не лише руйнує історичне та архітектурне середовище, але й демонструє повну безкарність і непрозорість у діях “Київзеленбуду”, – йдеться у тексті петиції.
Авторка відозви Єлизавета Державицька наводить й інші приклади знищення. Зовсім свіжий – вирубка дерев на Пейзажній алеї без дозвільної документації, масове знищення на Теремках та у парку КПІ та в парку “Відрадний” у 2023 році. Або ж вирубка вікових дубів у Голосіївському парку у 2021 році.
Тож, кияни вимагають від Кличка радикальних мер і, передусім, ліквідації КП “Київзеленбуд”, який діє всупереч інтересам громади та шкодить довкіллю. Нагадують і про кримінальний шлейф у вигляді мільйонних відкатів, за які в березні було затримано верхівку підприємства, тому просять провести незалежний аудит діяльності підприємства за останні 5 років, з публічними звітами. Крім того, наполягають негайно зупинити знищення дерев на вул. Кониського та провести розслідування законності цих дій.
Окремий пункт у петиції стосується так званого “омолодження” дерев, яке призводить до каліцтва та загибелі – його вимагають заборонити. А за будь-якими діями щодо зелених насаджень пропонують встановити громадський контроль – поки столиця не перетворилася на пустелю. За добу петиція зібрала понад 150 голосів, і є відчуття, що вона буде успішною – принаймні, з боку підтримки киян.
Історичні дерева Києва: помер каштан Шевченка, доходять липа Петра Могили та віковий дуб Крістера
Нагадаємо, рівно рік тому, у січні 2024-го, Інформатор написав, що Київ поступово втрачає видатні та історичні дерева. Тоді вже повністю було знищено цінний каштан Шевченка, що ріс на території Видубецького монастиря. Також була пошкоджена липа Петра Могили, що росте у історичній частині міста – на самому початку Андріївського узвозу. Зрештою, буревій зламав одну з великих гілок дубу Крістера у Подільському районі Києва, що також є ботанічним пам’ятником місцевого значення.
Також ми розповідали про те, що почали помирати саджанці дерев на проспекті Івасюка у Оболонському районі столиці, що були оснащені спеціальними торбами для поливу. Від стовбурів почала відставати кора. При цьому схоже на те, що шкідливою виявилася саме ініціатива Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА, який і запропонував експеримент з торбами.