Київська міська рада планує оновити міську цільову програму “Запобігання та протидія домашньому насильству та/або насильству за ознакою статі на 2025–2027 роки” – з більшим бюджетом, новими центрами допомоги і фокусом на тих, чия вразливість зросла внаслідок війни. Статистика насилля у родинах в столиці, на жаль, невпинно зростає, тож, особливого приводу для змін у програмі шукати було не треба. Крім необхідності додаткового фінансування, вона зазнала й інших змін: замість загальних формулювань про “покращення соціальної інфраструктури” програма тепер прямо говорить про жінок, які втратили чоловіків або залишили свої домівки, а також про родини військових, які повертаються з фронту з травмами, про які не прийнято говорити вголос.
Згідно з проєктом рішення, що був оприлюднений на сайті Київради, загальний бюджет програми, розрахованої на три роки, зросте з 205 до 214,7 млн грн. Усі кошти надійдуть із міського бюджету, а найбільші витрати заплановані на 2025 рік – понад 77 млн грн. Суттєве збільшення фінансування пояснюють оновленням та розширенням переліку соціальних послуг, а також капітальними ремонтами нових об’єктів.
Зокрема, в Голосіївському районі з’явиться спеціалізована служба соціально-психологічного консультування. Вона зможе надавати підтримку понад 400 постраждалим щороку – психологічну, правову та інформаційну. А в Дарницькому районі проведуть капітальний ремонт приміщення на Ялтинській, 14 – тут працюватимуть служби консультування №2 Центру сім’ї. Особливу увагу в його роботі мають приділяти підтримці родин військовослужбовців, які повертаються з фронту у тяжкому психологічному стані.
Також у програмі з’явилося завершення ремонту Денного центру соціально-психологічної допомоги для постраждалих від насильства. У ньому планують надавати безоплатну психологічну, психотерапевтичну і правову підтримку – як індивідуальну, так і групову. Особливий фокус на жінках, які постраждали від війни – з досвідом втрати, внутрішнього переміщення, окупації, тих, чиї чоловіки пропали безвісти чи перебувають у полоні. В рамках програми передбачено надання їм індивідуальної та групової психотерапевтичної допомоги, а також первинної правової підтримки.
Як отримати допомогу в Києві
По-перше, у Києві працює міська служба “Телефон довіри” – цілодобово, конфіденційно та безоплатно, за номерами 15-00 (зі стаціонарного), 044- 272-15-00 (з мобільного). По-друге, є дві “кризові кімнати” для постраждалих та два притулки для жінок, що постраждали від домашнього насильства – за потреби мобільна бригада перевезе постраждалих до безпечного місця. По-третє, очну психологічну та юридичну допомогу можна отримати у денному центрі соціально-психологічної допомоги. Для мешканців лівого берегу – на вул. Райдужній, 6-А, для тих, хто мешкає на правому березі – у Київському міському центрі гендерної рівності, запобігання та протидії насильству на вул. Юрія Іллєнка, 20.
У Києві Печерський суд за рік притягнув до відповідальності за домашнє насилля 92 кривдники
Як повідомляв Інформатор, Печерський суд Києва за 11 місяців 2024 року притягнув до адміністративної відповідальності та застосував адміністративні стягнення й заходи впливу до 92 домашніх тиранів. Засуджених до реального строку у цій статистиці немає, майже завжди домашнє насилля розглядається як адміністративне правопорушення. Кількість притягнених до відповідальності кривдників у 2024 році виявилася вдвічі меншою, ніж у 2023-му. На жаль, це свідчить не про покращення ситуації з домашнім насиллям, а про неготовність жертв повідомляти про агресивну поведінку близьких.
Щодо відповідальності, у 2024 році з 92 справ про адміністративні порушення на 73 особи було накладено штраф, який нікого не лякає, адже становить від 170 до 680 грн. 15 осіб у вигляді покаранні отримали громадські роботи на строк від 30 до 60 годин, ще четверо – адміністративний арешт на 15 діб.