Очікують, що впаде фронт: що відомо про плани Угорщини на Закарпаття на тлі дивного шпигунського скандалу

Угорщина мріє захопити Закарпаття під виглядом миротворчої місії. Вона здійснить свої наміри, якщо війна з Росією піде за негативним для України сценарієм, наприклад, відбудеться значний прорив на фронті. Про це на тлі скандалу із затриманням на Закарпатті агентів військової розвідки Угорщини розповідають експерти. Про те саме минулими днями казали представники угорської опозиції, коментуючи записи розмов міністра оборони країни, які неочікувано були злиті в мережу. 

“Уряд Орбана може справді готувати окупацію Закарпаття під виглядом миротворчої місії. Це не жарт, не фантастика. Напевно вони вірять у прорив Росії на фронті. Якщо припустити, що агресор прорве фронт, навіть не через тиждень або місяць, а десь через рік… Тобто, якщо фронт посиплеться, Угорщина матиме шанс ввести “миротворців” до Закарпаття нібито для захисту місцевих мешканців, у тому числі етнічних угорців. Чимало тих, хто мешкає на Закарпатті, мають угорське громадянство, як друге. Конкретного рішення щодо таких дій в них напевно зараз немає, але вони спостерігають, збирають дані, щоб розуміти, чи це взагалі можливо та з якими перешкодами можна стикнутися”, – каже джерело Інформатора у силових структурах. 

За словами нашого співбесідника, цей можливий сценарій розвитку подій є добре відомим для відповідних силових структур та уряду. Він додає, активна діяльність угорських шпигунів на Закарпатті почалася не у 2024 році і навіть не у 2022. Вона тривала задовго до війни. 

“Це з нашого боку відстежувалося, аналізувалося. Відомі їх агентурні мережі та активні діячи. Тобто це не новина…”, – каже джерело Інформатора. 

Про те саме висловився й Віталій Кулик, який був головним консультантом Національного інституту проблем міжнародної безпеки при РНБО: 

“Попри членство в НАТО та ЄС Угорщина здійснювала вербування наших громадян та проводила ІПСО проти нас. Все це було десятиліттями відомо. Кажу це як людина, яка знає про що говорить, бо був дотичний до теми в РНБОУ. тому ніякого “вперше в історії” викриття мережі угорських агентів немає. Що є – так це те що ми вперше не потихому зпровадили і поржали, а повязали і задокументували. Раніше, коли угорці зажиралися, їх просто видворяли з території, як і румун”, – розповів Кулик. 

Приводом для вторгнення може стати угорська миролюбність

В Україні діяльність угорських шпигунів зараз активно обговорюють. Багато хто має сумніви, що Угорщина взагалі здатна на протистояння із ЗСУ. 

“Цікаво, кого там Орбан хоче ввести та куди, – іронізує канал снайпера та спецпризначенця ЗСУ, відомий як “Дед. – Г.Р.І.М.” – У потужної Угорщини цілих 30 тисяч військових, з них 8 тисяч резервистів. Прям якась армія монстрів”. 

Але дотичні до теми люди вказують на деякі важливі нюанси. Зокрема відзначають, що говорити відверто про претензії на територію Закарпаття за прикладом румунських ультраправих в Угорщині бажання немає. Будапешту набагато більше подобається миролюбна риторика. Вони проти війни, проти неминучих під час бойових дій страждань цивільних громадян.

Проте саме миролюбність може стати основою для військових дій у Закарпатті. Угорщина може проголосити, що рятує життя. 

“Вони не збираються вдиратися, як Путін. Вони очікують, якщо посиплеться фронт. Це може трапитися не через тиждень чи місяць, а, наприклад, через рік. Тоді вони введуть нібито миротворців. В них дуже невелика армія, проте вона вмотивована щодо Закарпаття. Протистояти ЗСУ армія Угорщини не здатна. Але якщо не залишиться ЗСУ, принаймні на Закарпатті, вони активізуються”, – кажуть Інформатору. 

Записи міністра оборони Угорщини: “Ми пориваємо з миротворчою діяльністю”

Важлива деталь. Напередодні викриття агентурної мережі, яке здійснило СБУ 9 травня, в Угорщині розгорівся скандал. У мережу виклали запис розмови міністра оборони Угорщини Кристофа Салай-Бобровницького у квітні 2023 року, де він каже: 

“Пʼятий уряд Орбанра прийняв рішення про створення дійсно ефективної та боєздатної угорської армії. Це означає, що ми пориваємо с нашою попередньою миротворчою діяльністю”. 

Міністр також згадує угорського генерал-лейтенанта Габора Бьорьонді, який якраз у травні 2023 року був призначений начальником штабу ЗС Угорщини. 

“Він прийняв на себе цю відповідальність, – каже Салай-Бобровницький. – Я очікую, що він впорається із цим процесом”. 

Угорське видання Telex наводить з цього приводу слова угорського опозиціонера Петера Мадяра. Він наполягає: миролюбні гасла уряда Орбана – це брехня. Насправді Угорщина готується до війни. 

“В той час, як уряд Орбана роками говорив про захист угорського народу, саме вони здатні пожертвувати безпекою своїх співвітчизників заради грошей та влади. Це не політична помилка. Це злочин”, – каже Мадяр. 

Нагадаємо, 9 травня СБУ повідомила про те, що вперше затримала агентів мережі військової розвідки Угорщини. Слідство встановило, що куратором затриманих був офіцер угорської військової розвідки. Одному з затриманих агентів, ексвійськовослужбовцю із Берегівського району, дали завдання провести аналіз суспільного настрою на Закарпатті та зібрати такі дані:

  • можливість придбання військового спорядження та зброї на чорному ринку області;
  • міграційні процеси серед угорського населення регіону;
  • кількість військових сил, транспортних засобів та бойової техніки;
  • рівень укомплектованості служб правопорядку.

Угорщина обурилася затриманню шпигунів. Голова МЗС Петер Сіярто заявив, що в Україні дедалі сильнішою стає антиугорська пропаганда. Незабором надійшла новина про те, що двох українських дипломатів звинуватили у шпигунстві та висилають з країни. Як стало відомо в останні години, МЗС України дзеркально висилає двох угорських дипломатів. 

Джерело