Візерунки з глибини віків: в Українці під Києвом відкрили ТЦ з унікальною Трипільською мозаїкою

У місті Українка на Київщині нарешті відкрили ТЦ Obriy Trypil, прикрашений чудовою мозаїкою, створеною за мотивами трипільської культури. Особливість твору – у поєднанні фігурних композицій з орнаментами, що були характерними для Трипілля. Цікаво, що у створенні мозаїки взяли участь одразу декілька українських художників.

Про відкриття проєкту у своїх соціальних мережах повідомила виданню Суспільне.Культура художниця-монументалістка Анастасія Лелюк, яка є авторкою ескізу та кураторкою роботи. Мисткиня розповіла, що на фасаді торгового центру Obriy Trypil у місті Українка на Київщині відкрилася мозаїка, створена за мотивами трипільської культури. Вона прикрашає головний фасад ТЦ і частково охоплює бічну стіну.

Особливість мозаїки – у поєднанні фігуративних композицій і характерних для Трипілля орнаментів, відтворених у сучасній формі. Крім того, авторка користувалась колористикою кукутень-трипільської культури й малюнками, що збереглися на кераміці. У роботі взяли участь українські художники, а сам проєкт став прикладом взаємодії бізнесу з культурою.

“Як на мене, в їхніх розписах багато йдеться про зв’язок з довкіллям, що мені було важливо зберегти. Тому для створення мозаїки ми як обрали різні види каміння, керамзит, так і перевикористали плитку, кольори якої відсилають до різних відтінків пігментів, наявних у трипільців”, – розповіла виданню Анастасія Лелюк.

Цікаво, що мозаїка була доволі недешевою: за вартістю роботи художниця оцінює квадратний метр мозаїки у такий самий “квадрат” олійного живопису. Окрім цього, вона тривала за часом і потребує великої концентрації як митця, так і тих, хто втілює його ідею на площині. За словами мисткині, цей проєкт — спроба не лише оживити простір, а й продемонструвати, як спадщина може бути інтегрована в сучасну архітектуру.

Як планували й зводили ТЦ Obriy Trypil, названий на честь давнього городища поряд з Українкою

Нагадаємо, про те, що в Українці відкриють новий ТЦ, названий на честь давнього міста, що колись стояло поряд, Інформатор розповів ще в грудні 2024-го. Його зводив девелопер Alterra Group, заснований Дмитром та Вікторією Ковальчуками у Києві в грудні 2015-го, на території колишнього скляного заводу.

А вже у січні 2025-го стало відомо, що ТЦ прикрасять унікальною мозаїкою. Це рішення також не випадкове: саме поблизу Українки наприкінці ХІХ століття виявили перші знахідки трипільської культури.

Джерело