У найближчі тижні Європейський Союз готується передати Україні фінансову допомогу у розмірі 900 млн євро (майже 1 млрд доларів США) для придбання озброєння та боєприпасів. Відтак, заробітки з арештованих коштів Центробанку РФ офіційно пішли на фінансування війни проти самої Росії. У Брюсселі натякають: це не останній транш.
Про це повідомив заступник генсекретаря Європейської зовнішньополітичної служби Чарльз Фріс на відкритті другого Українсько-європейського форуму оборонної промисловості. Ці кошти не будуть взяті з бюджету країн-членів, а надійдуть із надприбутків, отриманих за рахунок заморожених активів Центробанку Росії, які зберігаються, зокрема, в установі Euroclear у Бельгії.
Загалом із цієї схеми вже виділено понад 3,3 млрд євро на підтримку українського військово-промислового комплексу. Фріс зазначив, що низка підписаних минулого тижня у Львові контрактів дозволить спрямувати інвестиції в ключові напрямки української оборонної індустрії – зокрема, у виробництво дронів і ракет.
Російські активи: з арешту – на підтримку України
Після початку повномасштабного вторгнення РФ країни Заходу заблокували понад $300 млрд, що належали Центробанку Росії. Найбільша частина цих коштів перебуває саме в європейських структурах. Хоча базові суми активів залишаються недоторканими, доходи з них уже офіційно використовуються на користь України – попри тривалі дипломатичні дискусії.
G7, до складу якої входять США, Японія, Великобританія та провідні країни ЄС, неодноразово заявляла, що розблокування активів можливе лише після компенсації Росією збитків, завданих Україні. Тим часом ЄС де-факто перейшов до практичного використання заморожених коштів, що стало важливим прецедентом.
Днями прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що і Японія також планує спрямувати на підтримку України 3 млрд доларів – також із “замороженого фонду РФ”. На цьому тиск на Росію не закінчується. Європейська комісія готує новий пакет санкцій, який може бути ухвалений до 20 травня. До нього увійдуть обмеження проти російської військової інфраструктури, а також проти так званого “тіньового флоту”, який РФ використовує для обходу санкцій. Зрушення стало можливим завдяки зміні позиції Угорщини, яка раніше блокувала аналогічні ініціативи.