Київрада збереться на пленарне засідання вже у четвер, 15 травня 2025 року. Порядку денного поки немає на сайті – проте, цілком ймовірно, що депутатам запропонують обрати нового секретаря замість Володимира Бондаренка, що пішов у відставку після гучного скандалу з ймовірною участю у “земельних” схемах. Тим самим, є шанс, що Київрада зможе подолати політичну кризу, що почалася з початком року та зі “справою Комарницького”, яку веде НАБУ.
Про продовження пленарного засідання Київради, яке так і не було завершено під час минулого зібрання ще від 3 квітня, повідомляє міська рада на своєму сайті. Воно відбудеться у четвер, 15 травня, о 10 годині. Проєкт порядку денного на сайт ще не викладений – втім, резонно, що головним питанням має стати обрання нового секретаря.
Інтрига у тому, хто стане наступним секретарем Київради, триває вже понад місяць. Ще 9 квітня Віталій Кличко визнав, що чіткої кандидатури, яку підтримала б більшість депутатів, на той момент не було, відтак, тривали консультації про те, хто може замінити самого Кличка у президії. Інформатор вже писав про ймовірних кандидатів, додамо лише, що в одного з них, Володимира Прокопіва (сам він, до речі, скромно обіцяв на секретаря не висуватися) відтоді лише додалося клопоту – тепер він на цілодобовому домашньому арешті з носінням браслету. Відтак, може лише відвідувати засідання міської ради, а от функціонувати, як секретар, йому буде не до снаги.
Є й цілком неочікуваний сценарій, за якого двоє депутатів від “мерської” фракції УДАР складуть мандати, і замість одного з них – Ігоря Опадчого, який нібито вже навіть написав заяву про складання мандату, до Київради заходить депутатом… очільник КМВА Тимур Ткаченко. Нібито, він претендує навіть на те, щоб стати секретарем – хоча уявити, щоб депутати з УДАРу та “Європейської Солідарності”, будучи притомними, віддали голоси за політичного супротивника, складно, навіть за умов сучасних розкладів у Києві.
Тим часом, є ймовірність, що криза всередині Київради лише прогресуватиме. Так, напередодні пленарного засідання міськради, у вівторок, 13 травня, мало пройти засідання “бюджетної” комісії (це одна з найбільших комісій, до неї входять депутати від усіх фракцій, що є у міськраді). Але її очільник, голова опозиційної у Київраді фракції “Слуги народу” Андрій Вітренко зазначив, що УДАРівці засідання проігнорували, чим зірвали його, бо не вистачало кворуму.
“Сьогодні вкотре фракція мера, яка має більшість в бюджетній комісії, зірвала засідання та не зʼявилася вчасно для розгляду важливих питань. Віталій Кличко, будь ласка, вплиньте на свою фракцію, організуйте їх для роботи… Ви так переживаєте за місто, працюєте з ранку й до глибокої ночі. Але ваші люди зовсім ледачими стали”, – написав Вітренко у Facebook.
Зауважимо, що й сама ця публікація вже стала політичною заявою – її тиражують численні медіа-майданчики, передовсім, ті, вплив на які має Офіс президента чи його окремі функціонери. Відтак, цей прецедент також може бути використаний на підтвердження тези про, буцімто, “неефективність” Кличка. А напередодні можливого початку “високого” політичного сезону, що увінчається проведенням виборів наприкінці 2025-го року, міський голова Києва волів би позбутись подібних кліше.
Як розвивалася політична криза у Київраді: від першого блокування до обговорення відставки Кличка
Нагадаємо, вперше трибуну Київради було заблоковано наприкінці лютого 2025 року. Тоді депутати від “ЄС” почали вимагати, щоб міська рада прийняла зверення до парламенту про “політичні переслідування”, ПДФО й ядерні реактори – тобто, транслювала суто політичні меседжі, аби прикрити небажання продовжувати засідання на фоні гучного розслідування НАБУ про “земельні схеми” у Києві.
А вже у середині березня Київраду охопила повноцінна політична криза. Дійшло до того, що заговорили про можливість розпуску міської ради й відставку Віталія Кличка – на це депутати від УДАРу та “ЄС” знайшли відповідь: невже комусь так кортить, аби столицею, як і іншими містами, керувала військова адміністрація?