З 25 жовтня процедура бронювання від мобілізації для працівників, які були заброньовані до 31 травня – відновлена. Станом на жовтень заброньовано 906 тисяч осіб. Про це в інтервʼю Forbes Ukraine розповіла міністерка економіки Юлія Свириденко.
Вказується, що без бронювання Україна не зможе забезпечувати економічну стійкість, а це прямо впливає на можливість оборонятися від російської агресії. Коментуючи призупинення бронювання, Свириденко зазначила, що починаючи з липня спостерігався «аномально швидкий приріст» кількості бронювань та компаній, що отримали статус критично важливих підприємств. З ініціативи Міноборони розпочався аудит, щоб перевірити з чим така динаміка пов’язана, який має завершитись до 15 листопада.
«Під час аудиту некоректно додавати нові бронювання. Тому так – зараз вимушена пауза, поки аудит триває», – зазначила Свириденко.
За попередньою інформацією, підозрілих кейсів небагато – менше ніж 10%. В Україні 19 730 підприємств зі статусом критичних, з них – близько 9 500 визначені регіонами, решта – міністерствами. Найбільший приріст за кількістю заброньованих – гуртова та роздрібна торгівля, будівництво і переробна промисловість.
Цифра у 1,5 мільйона заброньованих працівників, яка фігурувала в ЗМІ, не відповідає дійсності. В Україні на піку було 950 тисяч «унікальних заброньованих». Коли зʼявилось бронювання через «Дію» в певний момент статистика зросла до 1,049 мільйона осіб, але це через подвоювання, оскільки деякі компанії одночасно подавали документи і в паперовому, і в електронному вигляді.
«Станом на кінець жовтня маємо 906 тисяч заброньованих», – зазначила Свириденко.
Що змінилося у правилах бронювання
Головні зміни до постанови в червні 2024 року стосувалися вже 100 % (а не базових 50 % у постанові) працівників підприємств, що будують фортифікаційні споруди, працівників підприємств ОПК, електроенергетики, ядерної, вугільної, нафтової промисловості. Повернули також бронювання для поліцейських і працівників ДСНС — 50 % усіх працівників і ще 40 % “у разі обґрунтованої потреби міністра внутрішніх справ”. Додатково внесли зміни й надали можливість отримати відстрочку операторам протимінної діяльності. У серпні Кабмін підтримав новації до постанови, які дозволили великим інтернет-провайдерам і мобільним операторам забронювати всіх своїх працівників від мобілізації. Про це йдеться в матеріалі LB.ua. 25 жовтня Уряд прийняв додаткове протокольне рішення, де запевнив, що працівники, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024 року, зможуть безперешкодно подовжити його на аналогічний термін. Водночас аудит підприємств, які отримали його за останні чотири місяці, триватиме до 15 листопада.
“За результатами перевірок відповідальні міністерства визначать, чи мали місце недобросовісні дії та чи носять вони потенційно корупційний характер. На основі цих даних Уряд оновить критерії бронювання і скоригує їх так, щоб механізм працював і на користь нашої безпеки та оборони, і на користь нашої економіки”, – йдеться в протокольному рішенні.