Після збройного зіткнення з Індією, яке почалося з теракту в Кашмірі, пакистанська армія, яка ще донедавна перебувала під вогнем критики, несподівано набула героїчних ознак для багатьох своїх співвітчизників. Пакистанські генерали отримали новий політичний ресурс Ісламабада. У цей же час прем’єр Індії Нарендра Моді у ролі “захисника нації” здобув додаткові електоральні бали,
За даними DW, після кількох днів взаємних ракетних ударів Індія й Пакистан домовилися про припинення вогню. Та навіть коротка війна залишила довготривалі наслідки – насамперед для внутрішньої політики обох держав. У Пакистані, де ще нещодавно армію критикували за втручання у вибори та арешт експрем’єра Імрана Хана, військові несподівано стали національними героями.
Причиною стало загострення після нападу в Пахалгамі (індійський Кашмір), внаслідок якого загинули 26 туристів. Відповідальність узяло на себе угруповання, пов’язане з пакистанською організацією “Лашкар-і-Тайба”, яку визнано терористичною ООН. Індія звинуватила Ісламабад, той відповів – і конфлікт переріс у ракетну війну, жертвами якої стали десятки людей з обох сторін.
Хоча армія Пакистану традиційно вважається надзвичайно впливовою в політиці, до неї останнім часом зростала критика. Зокрема, арешт Хана пов’язували з головкомом сухопутних військ Асимом Муніром. Проте після загострення ситуації в Кашмірі настрій у суспільстві змінився. Ліберальні критики військових вимагають відповіді Індії, а вулиці Лахора та Карачі заповнили люди, які святкують “успіх армії”.
“Тепер армія знову в моді”, – коментує журналіст DW Фарук Сулехрія.
Політологи відзначають, що військові зміцнили свої позиції. Та, ймовірно, використовуватимуть цей конфлікт для подальшого контролю над політичним життям країни.
Водночас в Індії конфлікт надав додаткових електоральних балів прем’єру Нарендрі Моді, який змушений був реагувати на тиск громадськості після теракту. У соцмережах набули популярності відео, де йому закидали слабку відповідь на попередні атаки. Тож цього разу – на відміну від уряду Манмохана Сінгха у 2008 році -Моді наказав діяти жорстко, зокрема по цілях у пакистанському Пенджабі.
Збройне загострення між Індією та Пакистаном підсилило образ прем’єра Нарендри Моді як безкомпромісного борця з тероризмом. За словами аналітиків, це напряму грає на електоральну підтримку очолюваної ним Бхаратія Джаната Парті (БДП), особливо напередодні виборів до законодавчих зборів у штаті Бхаскар. Риторика “жорсткої руки” і показова непримиренність до джихадистських угруповань стали основою наративу “Індії під керівництвом Моді”, яка нібито захищає націю від зовнішньої загрози.
Проте не всі націоналісти залишилися задоволеними результатом. Швидке припинення вогню за посередництвом США викликало відкрите роздратування серед радикальніших кіл.
“Я не думаю, що припинення вогню прийнятне для всіх індійських націоналістичних груп, оскільки воно не відповідає їхнім очікуванням, пов’язаним із заподіянням шкоди Пакистану”, – констатує Шанті Марієт Д’Соуза з Інституту стратегічних досліджень Мантрайя.
Індійські націоналісти очікували більш рішучої відповіді, натомість отримали дипломатичну розрядку. Проте, як додає Д’Соуза, політика БДП щодо Пакистану навряд чи зазнає змін, допоки Ісламабад не припинить підтримку терористичних структур. З іншого боку, у Пакистані наслідки конфлікту виглядають ще драматичнішими. Попри короткочасність зіткнення, військові скористались ситуацією для посилення своїх позицій у державі.
“Втручання пакистанських військових у політику ще більше посилиться, а простір для цивільних політиків – звузиться”, – вважає пакистанський аналітик Наазір Махмуд. За його словами, це означатиме зростання оборонних витрат і скорочення бюджетів на соціальну сферу вже з червня.
Фарук Сулехрія додає, що нинішня атмосфера дозволить силовикам безкарно придушувати громадські протести, зокрема в Белуджистані та Хайбер-Пахтунхва. Репресивна політика, за його прогнозами, стане нормою, а військові правитимуть “залізною рукою”. Водночас і в Індії, попри демократичні інституції, конфлікт може бути використаний для маргіналізації критиків. Відставний офіцер Удай Бхаскар визнає, що уряд цілком може вдатися до посилення обмежень у соціальних мережах, аби приборкати незручні голоси.
Таким чином, хоча конфлікт завершився швидко, його внутрішньополітичні наслідки ще довго залишатимуться в обох країнах – у вигляді зростання авторитарних тенденцій, тиску на опозицію і переозброєння за рахунок громадян. Експерти зазначають: подібні сплески насильства завжди на користь сильним – але не завжди на користь демократії.
Примирення Індії з Пакистаном: чи надовго
10 травня президент США Дональд Трамп заявив, що Індія та Пакистан домовилися про “повне і негайне” припинення вогню. Пізніше офіційні особи Індії та Пакистану підтвердили згоду на повне та негайне припинення вогню.
Під час ескалації конфлікту між країнами пакистанські аеропорти Карачі та Лахора зачинялися для цивільної авіації. Після восьмигодинного закриття з Пакистану вилетіли міжнародні рейси до Ташкента та Маската.
Також вже 11 травня Індія відновила подачу води до Пакистану на тлі повідомлень про припинення вогню між країнами. Декілька шлюзів греблі Салал на річці Ченаб почали пропускати воду.