Удар по репутації НАТО: президент Литви розкритикував нову політику альянсу щодо України

НАТО має виконає свою обіцянку Україні про її членство. У протилежному випадку це завдасть серйозного удару по репутаці Альянсу. Так вважає президент Литви Гітанас Науседа.

Про це він сказав в ефірі радіостанції Žinių Radijas, передає LRT. Політик зауважив, що на останніх трьох самітах євролідери “дуже чітко підкреслили текст про перспективи України щодо членства в НАТО”.

“Тепер просто взяти і все це прибрати [обіцянку щодо члентва] – це дуже сильно підірвало б авторитет НАТО. Це було б величезним ударом по репутації НАТО”, – вважає Науседа.

За його словами, Україна має бути запрошена на саміт НАТО у Гаазі, який відбудеться в червні 2025 року. Зокрема, для того, щоб вона мала можливість представити влану позицію з цих питань.

Наміри переглянути засади НАТО

Нагадаємо, президент США Дональд Трамп заявив про наміри переглянути основоположну П’яту статтю Статуту НАТО. Йдеться про принцип колективного захисту, який передбачає спільну відповідь на агресію проти будь-якого з членів. Трамп натякнув, що Штати можуть більше не гарантувати безпеку тим партнерам, які витрачають недостатньо на оборону.

На цьому тлі перспективи розгортання повноцінної миротворчої місії НАТО в Україні виглядають малоймовірними. Водночас, як повідомляється, союзники Альянсу обговорюють можливість дій у форматі “коаліції охочих”, що дозволить надсилати війська на двосторонній основі. Зокрема, йдеться про потенційне створення оборонної лінії навколо Києва у разі нового наступу росіян – в такій операції, ймовірно, візьме участь і Велика Британія.

У щорічному звіті генерального секретаря НАТО не згадується про незворотність євроатлантичного курсу України чи про її майбутнє членство. Також у документі відсутні формулювання про безпосередню допомогу Києву під час повномасштабної війни.

Ексглава МЗС України Вадим Пристайко заявив, що реалістичним сценарієм для гарантування безпеки України може стати не вступ до НАТО, а долучення до формату британського експедиційного корпусу. Цей формат об’єднує десять північноєвропейських держав. Таке військове об’єднання під егідою Британії має стати надійною альтернативою НАТО, вважає дипломат.

Джерело