У суботу, 24 травня, один із найвідоміших ринків столиці – Житній на Подолі відзначає 45-річчя сучасної будівлі. З цієї нагоди тут влаштують великий міський ярмарок із дегустаціями, лекціями, майстер-класами й музичним супроводом. Вхід – вільний, початок о 12:00.
Як обіцяє сам “ювіляр”, святковий день обіцяє бути насиченим: у програмі – тематичні воркшопи, архітектурні та історичні лекції, виступи діджеїв від спільноти Shum.Rave, а також ярмарок локальних виробників. Зокрема, гостей пригощатимуть сирами, соками та морозивом.
Крім того, на відвідувачів чекають лекції про модерністську архітектуру ринку, його роль у збереженні історичного ландшафту Подолу, археологію та ярмаркові традиції Києва. Не менш цікаві і майстер-класи: охочі зможуть спробувати себе у створенні мозаїки, вивченні українського скоропису й слов’янської в’язі. Щодо лекцій про унікальність Житнього і культуру ринків взагалі, передбачена наступна програма:
- 15:00 – 15:30: “Дах як рушник: архітектурне диво Києва” – Ельміра Еттінгер, дослідниця архітектури модернізму і монументального мистецтва.
- 15:30 – 16:00: “Із варягів у греки: секрети найбільшого карбування Києва” – Олена Борисова, дослідниця монументально-декоративного мистецтва.
- 16:00 – 17:30: “Як Житній зберіг історичний ландшафт Києва” – Леонід Марущак, Історик, Голова ГО “Музей відкрито на ремонт”.
- 17:30 – 18:00: “Житній Ринок: Археологія простору та дерев’яної забудови Києва доби Русі” – Іван Зоценко, співробітник інституту археології НАН України, пам’яткоохоронець.
- 18:30 – 19:00: “Традиції ярмаркування” – Марія Квітка, українська співачка, фольклористка та художниця з костюмів.
- 19:00 – 19:30: “Що і за скільки можна було купити на ярмарках Наддніпрянщини у XVIII-ХІХ ст.” – Вадим Назаренко, історик Національного музею народної архітектури та побуту України.
Сучасна будівля ринку, який є торговельним серцем Подолу, зведена у 1980-му і є архітектурною пам’яткою радянського модернізму, а її піднятий дах та бетонні арки стали символами свого часу. Сьогодні доля Житнього поки не визначена, хоча планів багато – і відновити, и викупити, и приватизувати. І поки будівля, хоч і досить занедбана, зберегла свій автентичний вигляд, у киян є можливість відсвяткувати її день народження. І водночас повернути ринку не лише увагу, а й життя. Святковий фестиваль відбудеться 24 травня, з 12:00, вул. Верхній Вал, 16.
Хто загалом претендує на експлуатацію Житнього: наше розслідування й позиція Кличка
Нагадаємо, наприкінці січня, коли протиріччя між усіма зацікавленими в експлуатації Житнього ринку сторонами загострилися, Інформатор зробив великий матеріал про усіх, хто має цікавість до споруди. Виявилося, що отримати контроль над нею хочуть одразу декілька потужних груп впливу – одна з них у оточенні київського міського голови, інша – серед нових бізнесменів з інвестфондів. Насправді саме між ними точиться протистояння, а усі обставини (і “робоча група” КМДА, і проєкт постанови від депутатів Київради про продаж) є піар-інструментами обох груп впливу.
Також ми написали, що 30 січня 2025 року Віталій Кличко висловився про майбутнє Житнього ринку. Зважаючи на те, що цікавість до споруди є в оточення міського голови, він мав би підтримати саме орендний статус ринку. Втім, Кличко зазначив лише, що, незалежно від обраної моделі управління, будівля має залишитись громадським простором, впорядкованим і в належному стані.