Віталій Кличко пішов від прямого питання про те, чи відсторонив він свого заступника, Володимира Прокопіва. Хоча раніше, ще 22 жовтня, міський голова Києва обіцяв усунути його від посади на час перевірки фактів, викладених у розслідуванні журналістів BIHUS.info. Так само, документа про відсторонення Прокопіва немає на сайті КМДА – хоча він мав би з’явитися там після обіцянки.
“Прокопів та Кличко збрехали”
Питання про те, чи усунув Віталій Кличко від виконання обов’язків Володимира Прокопіва, який потрапив у гучний скандал через наявність в нього, його родини та оточення цілої “колекції” елітної нерухомості у Києві (йдеться про будинки, квартири та офіси), задала просто на засіданні Київради 31 жовтня депутатка Ксенія Семенова (фракція “Слуга народу”). Втім, міський голова на нього відповідати не став, замість нього слово взяв сам Прокопів, який перебував у залі, як діючий депутат міськради від “Європейської Солідарності” – він очолює цю фракцію.
“Я не порушував закон… Щоб довести це, я на наступний день після виходу цього сюжету (розслідування про купівлю оточенням прийшов до НАБУ і написав заяву з проханням провести розслідування. Я сподіваюся, що таке розслідування компетентного органу буде швидким та неупередженим”, – зазначив Прокопів.
Після цього депутат “розіграв” класичний політтехнологічний прийом: звернувся до Віталія Кличка з проханням про проведення щодо нього перевірки Департаментом з питань запобігання та виявлення корупції КМДА. Міський голова цей “пас” прийняв із видимим задоволенням, надавши відповідне доручення. Та крім того, виступаючи після Прокопіва, Кличко навіть… похвалив його за поведінку. Втім, прямої відповіді на запитання про відсторонення посадовця також не надав.
“Прокопів не усунутий від посади і не звільнений. І він, і Кличко збрехав. Зато тепер у місті, де бюджет витрачають на парк Наталка і здають історичні будинки під знос, Прокопів розповідає, як тримати лінію фронту і виробляти дрони”, – зазначила Ксенія Семенова у дописі на Facebook.
Що знайдуть “домашні пінкертони” КМДА
Зазначимо, що про відсторонення Прокопіва Кличко написав, як про вже доконаний факт, у Facebook ще 22 жовтня. Прямим текстом: “на час перевірки, задля її обʼєктивності, відсторонюю Прокопіва від виконання обовʼязків заступника голови КМДА із самоврядних повноважень” – різночитань тут бути не може. Відтак, посадовець має звільнити робочий кабінет та припинити діяльність, як заступник Кличка – а той, своєю чергою, мав підписати відповідне розпорядження.
Втім, на сторінці міського порталу, де викладаються рішення та розпорядження міської влади, немає жодної згадки про відсторонення Прокопіва від виконання посадових обов’язків. Та й на сторінці “керівництво КМДА” досі красується портрет посадовця – поряд з іншими заступниками Віталія Кличка. Відтак, схоже, що він дійсно не був відсторонений.
Невідомо також, чи проводиться щодо Прокопіва перевірка правоохоронними органами – наприклад, з боку НАБУ, до якого, каже посадовець, він звернувся самостійно. Правоохоронці можуть вести перевірки чи розслідування і незалежно від “звернень” посадовців. Але публічною буде вже остання стадія процесу. Тим часом, протокольне доручення від Кличка “домашнім антикорупціонерам” з Департаменту з питань запобігання та виявлення корупції КМДА точно є піар-акцією посадовців.
Справа в тому, що цей Департамент, що перебуває під контролем міської влади і має за звичайну діяльність проведення “самооцінювань” працівників КМДА на предмет корупційних ризиків (а це, погодьтеся, найкращий з усіх можливих тестів) та публікацію яскравих буклетиків про перемогу над корупцією, з вірогідністю у 99,9% встановить, що Прокопів є невинною жертвою упереджених журналістів. Адже, по-перше, в нього немає повноважень вести слідство, а саме слідчі дії (санкціоновані судом обшуки, допити тощо) мають бути проведені, щоб встановити, чи дійсно Прокопів колекціонував нерухомість, записуючи на рідню та друзів.
По-друге, в чиновників Департаменту немає зацікавленості в тому, щоб визнавати посадовця винним: Прокопів є надто важливою персоною у розрізі контактів між Кличком та Петром Порошенком. Для початку, він очолює найбільшу у Київраді фракцію з 31 депутата, без голосів якої міському голові буде складно протягнути бодай будь-яке питання через сесійний зал, не кажучи вже про складні та “ресурсні” земельні питання, за які голосують “Європейська Солідарність” та УДАР.
Чим так важлива справа Прокопіва і з чого усе починалося
Нагадаємо, історія з нерухомістю Прокопіва почалася 15 жовтня 2024-го, коли журналісти Bihus.Info підготували велике розслідування про багаторічного депутата Київради, її колишнього секретаря та очільника фракції “Євросолідарність”. Виявилося, що його родина володіє колекцією нерухомості – квартир та офісів – у найпрестижніших ЖК міста. А тесть політика, який працює звичайним найманим робітником за кордоном на будівництві, чомусь володіє фірмою, на яку записані десятки об’єктів нерухомості.
За тиждень, 22 жовтня, в ефір видали другу частину розслідування. Тоді ж Кличко написав про відсторонення Прокопіва, а Інформатор проаналізував наслідки такого кроку: це може відобразитися і на цілісності “коаліції”, що неформально існує у Київраді й складається з фракцій “УДАР”, “Євросолідарності”, “Єдності” та менших учасників.
У той же день стало відомо, що перший епізод із розслідування BIHUS.Info щодо друзів Прокопіва вже підтвердився, а справа щодо його фігурантів була ще влітку передана до суду. Мова про приватизацію приміщення на території Експоцентру України за заниженою вартістю людьми з оточення політика.