У своїй останній розповіді журналіст Саймон Шустер розкрив, що перед початком повномасштабної війни Валерій Залужний, тодішній головнокомандувач ЗСУ, відмовився поділитися із США реальним планом дій українських сил. Зокрема, він надав американському генералу Марку Міллі сфальшований документ про оборону. Головнокомандувач ЗСУ остерігався витоку інформації через медіа. Так саме трапилося із Зеленським нещодавно. Його прохання надати Україні ракети Tomahawk злили журналістам.
За словами Шустера в інтерв’ю Ользі Кошеленко для проекту “USA-UA: Секретні файли Білого дому”, на той момент у Вашингтоні вимагали від України детального плану оборони. Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі наголошував, що повинен побачити план, аби оцінити, де і чим США можуть допомогти.
Залужний, однак, побуювався, що будь-який витік міг би призвести до катастрофи, зокрема через можливу російську атаку на українські оборонні системи. Щоб забезпечити безпеку свого задуму, Залужний надав скорочений, фальшивий план, на одну сторінку. Згодом він вибачився за цей крок, однак на той момент безпека мала для нього найбільше значення.
“Генерал Залужний не хотів показувати план, бо боявся, що його зіллють у ЗМІ або він потрапить до росіян. Він розумів, що в України лише один шанс захиститися. Якщо б росіяни дізналися про підготовку, куди, наприклад, Залужний пересував системи ППО, вони б їх атакували в перші години вторгнення. І вся стратегія провалилася б”, – зазначив Саймон Шустер.
Зеленський обурився витоком конфіденційної інформації щодо плану перемоги України
Президент України Володимир Зеленський днями також висловив обурення щодо витоку інформації про його секретний план перемоги. Нагадаємо, що в його плані передбачалося розміщення в Україні крилатої ракети Tomahawk, однак ця конфіденційна інформація з’явилася у пресі. Зеленський припустив, що витік міг мати недобрі наміри, вказуючи на те, що між партнерами більше немає конфіденційності. Зеленський, відповідаючи на запитання журналістів, також додав, що не очікував, що деталі його плану, який підтримали західні країни, з’явиться в ЗМІ.
Нагадаємо, що план перемоги Зеленського був представлений українському парламенту 16 жовтня, а в ЄС та НАТО – 17 жовтня. План включає: запрошення України до вступу в НАТО, посилення оборони України та розворот війни в бік Росії, стримування російської агресії, спеціальні стратегічні та економічні угоди з партнерами Києва. П’ятий пункт стосується післявоєнного періоду – Київ пропонує замінити американські війська в Європі українськими після війни.
23 жовтня з’явилися відомості, що Зеленський готує ще один “план перемоги” для внутрішнього користування. Президент задумав, що на відміну від плану перемоги, який націлений на Захід, цей план визначить кроки для самої України. Його мають підготувати до кінця 2024 року. Йдеться про документ, який стосуватиметься внутрішніх рішень в багатьох сферах, зокрема, у ВПК, обороні, економіці, соціальній політиці.