Міський голова Києва, Віталій Кличко, підтвердив намір винести кандидатуру Зої Ярош на посаду секретаря Київради. Він закликав депутатські фракції узгодити свої позиції та проголосувати за її кандидатуру, щоб разом подолати політичну кризу в міській раді, що виникла через скандал, пов’язаний з “земельними” схемами, які спалахнули на початку 2025 року. Однак до пані Ярош виникають запитання, зокрема щодо її ставлення до виведення земель з комунальної власності Києва: виявилося, що вона підтримувала “туалетні” схеми, які схвалювали депутати міськради. Інформатор висвітлює інформацію про нову кандидатуру та її професійне й політичне підґрунтя.
Адвокатка з Миколаївщини
Зоя Ярош народилася у Миколаївській області (смт Єланець) у 1976 році. На початку 2000-х вона закінчила Одеський державний університет ім. Мечнікова, отримавши спеціальність “правник”. Викладала у кораблебудівельному університеті в регіоні. З 2001 року почала свою адвокатську практику: спочатку обіймала посаду начальниці юридичного відділу західних компаній (KTTJ HolingUkraineltd, Eskontalnternational Investments-Kyiv), а згодом отримала ліцензію адвоката у Києві. Другу вищу освіту здобула за спеціальністю “міжнародне приватне право” та з 2017 року очолювала Асоціацію адвокатів України.
Громадська та політична діяльність пані Ярош розпочалася у 2017 році з заснування громадської організації “Правовий нагляд”. Вона потрапила до Київради у 2020-му на виборах від “Голосу” в Голосіївському районі та очолює Миколаївську обласну організацію цієї партії. У Київраді вона є членкинею постійної “земельної” комісії та була включена до складу тимчасової комісії з питань метрополітену, метою якої було вивчення причин аварії у тунелі, що мала місце наприкінці 2023 року.
Серед її політичних заяв варто згадати думку про необхідність повернення до Києва районних рад, відновлення балансу влади (розширення повноважень Кличка на райони міста та усунення президентської вертикалі), а також підтримку ідеї платного користування для державних органів комунальними приміщеннями в Києві. Буквально за кілька днів до початку повномасштабного вторгнення Ярош записалася до ТрО разом із Максом Нефьодовим, ще одним депутатом міськради від “Голосу”. Питань до її готовності немає, оскільки більшість депутатів тоді також демонстрували свою відданість військовим зусиллям. Проте Нефьодов, підписавши контракт, так і не з’явився на службі в ТрО.
Підтримувала “туалетні” схеми
Відповідальність Ярош у “земельному” контексті є важливою: депутати, які входять до цієї комісії, детально аналізують кожну ділянку, яку місто передає приватному бізнесу для забудови. Таким чином, вона точно була в курсі всіх проблемних моментів під час реалізації “туалетних” схем. За даними видання “Ґрунт”, вона також активно їх підтримувала, голосуючи за 14 з 15 випадків, що стосуються незаконного виведення землі з комунальної власності.
“Депутатка Зоя Ярош є однією з лідерок у голосуванні за земельні схеми Комарницького. Як член земельної комісії, вона жодного разу не виступала з критикою земельних схем; навпаки, її голос завжди був “за”. Думаю, я не здивую нікого… Партія «Голос» у Київраді – це клуб продажних та безпринципних осіб, які вже давно служать будівельній мафії, а сама Кіра Рудик прямо продала свої голоси Віталію Кличку. Отже, секретар Київради Зоя Ярош – це людина Кличка з обгорткою “Голосу”, – оцінює кандидатку Олег Симороз, київський політик з ветеранської та активної громадянської спільноти.
Не дивно, що навіть ідеологічні партії у Київраді починають поводити себе “незвично”. Міська рада столиці живе власним життям – до неї важко застосувати звичні правила. Деякі оглядачі навіть стверджують, що насправді у Київраді не існує справжніх партій; є лише інтереси, і це, до речі, підтверджується голосуванням за важливі “земельні” проєкти.
Чи буде нова коаліція без “ЄС”
Ще один київський політик, голова Громадської ради при КМДА Геннадій Кривошея, зазначає, що Ярош навесні розглядалася як кандидатка на посаду голови земельної комісії після арешту колишнього очільника, Михайла Терентьєва. Проте депутат швидко вийшов на свободу і, судячи з документів, продовжує очолювати комісію й надалі.
“Призначення Зої Ярош може свідчити про формування нової неоднозначної коаліції Кличка, до якої увійдуть УДАР, “ЄС”, “Голос” та безпартійні депутати (ОПЗЖ). Чи ухвалить фракція “Голос” рішення на підтримку її кандидатури наразі невідомо”, – написав Кривошея у Facebook, зазначивши, що фракції Київради можуть мати власні погляди щодо цієї посади.
Справжньою проблемою у призначенні Ярош секретарем Київради є позиція найбільшої фракції – “Європейської солідарності”. У неї найбільша кількість депутатів у міськраді (31 “багнет”), і вона раніше підтримувала Віталія Кличка та його УДАР, проте не завжди й не з усіх питань. Отже, основним завданням для міського голови зараз є заручитися підтримкою “ЄС”, адже там намагаються “не продешевити” під час переговорів щодо призначення Ярош.
“Чи вистачить голосів? – Не впевнений, адже найбільша фракція, “ЄС”, має свої нюанси щодо цієї посади, і не думаю, що вони просто так віддадуть її”, – підкреслив Кривошея.
Київраду оповила криза: що було на минулих засіданнях
Нагадаємо, що минуле засідання Київради 29 травня 2025 року так і не відбулося. Незважаючи на сподівання, що роботу міськради вдасться “перезавантажити”, до засідання дісталися лише 55 депутатів зі 120, тому не вдалося зібрати навіть кворум для початку роботи. Кожен має свої пояснення тому, що відбувається – Віталій Кличко говорить про блокування роботи міськради “згори”, в опозиції ж звинувачують самого мера.
Останнє достатньо продуктивне засідання відбулося 15 травня, де було призначено Станіслава “Морті” Риженкова Уповноваженим з прав ветеранів. Це нова посада для столиці, яка стане важливим елементом моніторингу й дотримання прав киян, які є або були захисниками України, а також членами їхніх сімей у разі загибелі ветерана.