В Україні військовозобов’язаним громадянам, які не реагують на повістки та не з’являються до територіального центру комплектування, загрожують штрафи. Це не просто попередження – ігнорування повісток призводить до цілком реальних фінансових санкцій. Про те, скільки разів можуть штрафувати за неявку, розповіла адвокатка Лідія Карплюк в інтерв’ю Главред.
Якщо призовник не з’явився до ТЦК після отримання повістки, його можуть оштрафувати на суму від 17 до 25 тисяч гривень. Проте це не одноразове покарання: кожна нова пропущена повістка може знову супроводжуватися штрафом.
“Обмежень на кількість повісток мені не відомо,” – зазначає Карплюк.
Тобто теоретично, якщо людина буде ігнорувати всі наступні повістки, це може призвести до низки штрафів. При цьому штрафи за неявку на порядку денним жодним чином не прив’язуються до продовження військового стану, уточнила адвокатка. Це означає, що кожен випадок неявки за новою повісткою може стати підставою для нового штрафу, незалежно від загальної ситуації в країні.
Адміністративна відповідальність передбачена за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку (ст. 210 КУпАП) та порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст. 210-1 КУпАП), тому у разі якщо фіксують повторне порушення, то відповідно можливо і повторне притягнення до відповідальности.
На добровільну сплату штрафу держава надає 15 днів. Якщо ж цього терміну не дотримано, порушника можуть чекати серйозніші заходи, такі як арешт банківських рахунків.
Нагадаємо, 30 жовтня Кабінет міністрів України затвердив нову форму повісток для посилення мобілізації. Повістки нового зразка можуть як формуватися в реєстрі “Оберіг”, так і друкуватися на бланку. Сформовані через реєстр та роздруковані повістки мають однакову силу із такими, які оформлені на бланках.
Чому ТЦК не несе відповідальності за те, кому саме надсилають повістки
Нагадаємо, Кабмін зобов’язав поштарів особисто вручати повістки військовозобов’язаним. Адресат має з’явитися для одержання рекомендованого листа з позначкою “Повістка ТЦК” протягом трьох робочих днів.
Якщо адресат не прийшов за листом, працівник об’єкта поштового зв’язку робить позначку “адресат відсутній за зазначеною адресою”, яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою. Не пізніше ніж протягом наступного робочого дня пошта повертає такий лист до відправника, тобто до ТЦК чи Міноборони, чи іншої структури, уповноваженої розсилати повістки.
Нагадаємо, днями Інформатор писав про те, що списки для оповіщення, що підлягають мобілізації, створюють не у ТЦК та СП, а безпосередньо у Міністерстві оборони. Саме там розробляють алгоритми, за якими до списків вносять ті чи інші категорії військовозобов’язаних. А вже “на місцях” формують самі повістки та слідкують за їхньою доставкою та явкою оповіщених до ТЦК.
За неотриману на пошті повістку ТЦК майже не штрафують
У законодавстві про мобілізацію в Україні виявилась прогалина. З’ясувалося, що українців, які не забирають повістки з “Укрпошти”, або ж не розписуються у їх отриманні, майже не штрафують. Причиною цього є величезна кількість подібного характеру порушень. Представники ТЦК донедавна на власний розсуд у таких випадках виносили постанову про штраф, але через перенавантаження, стягнення отримають далеко не всі. Цю ситуацію вже невдовзі планують змінити – ТЦК зможуть автоматично штрафувати тих, хто відмовився від повістки рекомендованим листом через “Укрпошту”. Щобільше – доказовою базою для винесення заочного (автоматичного) штрафу ТЦК стане саме реєстр “Оберіг”.
Народні обранці пояснювали, що військовозобов’язаних, які не забирають і не розписуються у повістках через “Укрпошту” оголошують у розшук. Підставою для цього є той факт, що особа не мешкає за вказаною адресою. Цілком можливо, що саме через це й відбулися підпали поштових відділень, зокрема у Києві на Оболоні.
Насправді неотримана повістка автоматично жодних наслідків не провокує. Така інформація лише надходить до ТЦК, а вже самі військкоми на власний розсуд приймають рішення про те, чи виносити постанову про штраф, чи не робити цього. З огляду на те, що кількість подібних порушень величезна, – ТЦК просто не вистачає ресурсу для такої роботи. Відтак, ймовірність отримати штраф за повернутий лист з повісткою є вкрай низькою.