Заступниця міністра охорони здоровʼя Марина Слободніченко заявила, що ЄС вимагає від України врегулювати питання з дотримання стандартів питної води. Але це не можливо. Адже вода у країні не відповідає нормам та за їх мірками є технічною.
Про це Слободніченко розповіла в інтерв’ю виданню “Українські новини”. За її словами, саме питна вода є компонентом, за яким Україна сильно відстає від виконання умови для вступу в ЄС. Але якщо запровадити нові стандарти на державному рівні, то доведеться знижувати тарифи для населення, бо технічна вода дешевша, а це наразі неможливо.
“Одне з важких – питання питної води. Тобто, якої якості в Україні має бути питна вода. ЄС вимагає від нас прописати це на рівні законів, щоб врегулювати дотримання певних стандартів питної води. Якщо ми зараз це пропишемо, як того хоче ЄС, то це одразу по всій країні призведе до того, що в нас немає питної води, а лише – технічна”, – заявила заступниця МОЗ.
Слободніченко додала, що для приведення стандартів питної води в Україні у відповідність до європейських, треба не просто написати їх, а реалізувати. А зробити це під час війни не просто складно, а майже неможливо. Потрібно кілька років та великі кошти.
Також важливо враховувати, що у разі впровадження нових норм та поки вода буде доведена до них, українці будуть платити менше. Тож до бюджету країни надходитиме менше коштів.
“Якщо споживач користується технічною водою, то він має сплачувати за неї меншу вартість. Впадуть тарифи на воду, а значить будуть ненадходження до бюджету. Щоб привести у відповідність до європейських ці стандарти, потрібно не просто написати їх на папері, а реалізувати в країні. І це велике питання”, – резюмувала представниця МОЗ.
Тарифи на воду в Україні
В Україні впровадили низку нормативно-правових актів щодо якості питної води ще на початку укладення угоди про асоціацію з ЄС. Тоді ухвалили соціальну програму “Питна вода України”, яка мала охопити період з 2022 по 2026 роки. На реалізацію виділили понад 28 млрд гривень фінансування. Проте вона так і не була розпочата через повномасштабну війну.
У 2024 році у більшості регіонів України переглянули тарифи на питну воду. У Нацкомісії мотивували це тим, що зростають зарплати, вартість електроенергії, ще ціна на паливо, реагенти, кредити. Наприклад, з першого липня у Покровській громаді Дніпропетровської області зросли тарифи на водопостачання та водовідведення. Тепер за послугу потрібно заплатити 130,68 гривні за кубічний метр. Такий тариф став рекордним у регіоні.
Також у Дніпрі зросли тарифи на воду, але поки лише для бізнесу. Обіцяють знову підняти тариф на водопостачання по всій Україні, але у листопаді він залишиться незмінним. Цифри будуть залежати від регіону та організації, яка відповідальна за постачання. Так само як і вартість електроенергії – українці сплачуватимуть 4,32 грн за кВт-год.