Ганебне дно: соцмережі вибухнули після спроби книгарні Сенс викреслити російську з Конституції

У День Конституції 28 червня київська книгарня “Сенс” вирішила привернути увагу до себе через мовний скандал – відомий український тренд. Видавці запровадили цікаву акцію: покупці отримують екземпляр Конституції з закресленим фрагментом статті, що стосується російської мови та її захисту.

Цей захід викликав значний резонанс, але думки громадян розділилися – від щирої підтримки “Сенсу” до звинувачень у нацизмі та неповазі до основного закону. У книгарні пояснили свій крок, наводячи фрагмент статті 10 Конституції, в якій закреслено слово “російської”.

При цьому книгарня підкреслила, що Конституція України – це символ єдності та незалежності. Проте “Сенс” зазначив, що “деякі її статті потребують перегляду”. Книгарня стверджує, що російська мова є єдиною серед мов національних меншин, що надає їй особливого статусу, і це викликає занепокоєння.

“Цією ініціативою ми прагнемо започаткувати публічну дискусію про роль мови у нашій спільній майбутності – без зв’язку з Росією. Коли настане час змін у Конституції, українське суспільство має бути готове сформулювати чіткий запит на ці зміни”, – зазначили в книгарні.

Мета була досягнута, публічна розмова відбулася. Реакція виявилася показовою: багато хто вважає акцію книгарні надзвичайно позитивною, вважаючи, що російська мова не повинна бути частиною Конституції. Проте інші категорично проти.

Найбільше обурив коментаторів сам підхід “Сенсу” – демонстративне закреслення частини тексту основного закону саме в День Конституції. За такий вчинок книгарню критикують навіть неприхильники російської мови.

Реакція соцмереж на викреслення російської з Конституції

Думки у соцмережах фактично розділилися навпіл. Ті, кому сподобалася ініціатива “Сенсу”, пишуть захоплені коментарі: “Ваша ідея просто чудова!” Під постом книгарні публікують емодзі у вигляді сердець, вогню та аплодуючих рук. Коментарі звучать так:

  • Ви молодці, чудова ініціатива, дякую;
  • На жаль, повністю викреслити не вийде, але ідея відмінна!;
  • Дякую “Сенсу” за сміливість. Україні не потрібно особливого статусу для мови, що вбиває;
  • Бажаю вам щастя і здоров’я;
  • Дякую за вашу принципову позицію;
  • Підтримую!;
  • Правильно зробили, це слово варто вилучити з Конституції!;
  • Мені подобається. Російськомовні можуть зневажати, а жартувати над ними не можна?;
  • Текст статті сам по собі не ок. Російська стоїть окремо, треба прибрати особливі статуси для мов;

Ті, кому не сподобалася “корекція Конституції” від “Сенсу”, вважають, що книгарня перейшла межу і навіть порушила закон. Вони пишуть заяви до СБУ та наводять статті кримінального кодексу, які могли бути порушені:

  • Скоро закреслювати 34-ту статтю (свобода слова) почнуть?;
  • Неповага до Конституції України! Чому ви тут живете?;
  • Сподіваюся, ваша книгарня збанкрутує;
  • Це ж нацизм, правда?;

Деякі коментатори висловлювали жаль, що немає статті у Кримінальному кодексі, яка б стосувалася зневаги до Конституції, і пропонували кілька варіантів, які, на їхню думку, підійшли б.

“Ця стаття може бути застосована, якщо зневага до Конституції супроводжується розпалюванням національної ворожнечі”, – додали читачі.

Військовослужбовець ЗСУ Сергій Гнездилов також прокоментував акцію “Сенсу”, підкресливши, що це неповага до Конституції.

“Те, що зробила книгарня “Сенс”, – абсолютно неприйнятно. Закреслення будь-якої статті Конституції – це прояв неповаги. Не треба так робити”, – написав він.

Гнезділову заперечили, що Конституція – це не кам’яні таблиці, і зміни до документа – це нормально. Але він стверджує, що пропонувати зміни – це добре, а закреслювати – ні.

“Книгарня чітко визначила свою мету: започаткувати публічну дискусію,” – нагадали Гнезділову коментатори.

Депутат висловився про подарунок “Сенсу”

Народний депутат Максим Бужанський також відреагував на ініціативу книгарні. Він обурений не лише агресією проти російської мови, а й тим, що акція підриває міжнародний статус України, базуючись на повазі до Конституції.

“Це – величезне образа для російськомовних українців, які служать у ЗСУ. Неповага до України в такий момент є неприйнятною,” – підкреслив він.

Бужанський зазначив, що “Сенс” на руку росіянам, оскільки демонструє, що Конституція – не священний документ, з яким можна жартувати.

“Ми кажемо, що Конституція – це святе, але “Сенс” подає сигнал, що її можна закреслювати,” – обурився Бужанський.

Згодом народний депутат підкреслив, що ситуація, коли такі дії стали можливими, – це пряма вина влади.

“Я можу вказати на законопроєкти, які я вносив для скасування цього. Також я є представником влади,” – підсумував він.

Продовження скандалу з Вєркою Сердючкою

Нагадаємо, дві тижні тому мовний омбудсмен Тарас Кремінь ініціював перевірку концерту “Verka Serduchka & Band”, на якому звучали пісні російською. Він висловлював, що це могло порушити кілька норм законодавства. Проте, пізніше Кремінь визнав, що в цьому немає нічого кримінального.