Три дні, коли цього літа Земля почне обертатися швидше

Обертання Землі не є абсолютно рівномірним, і його швидкість впродовж року може варіюватися. Іноді оберти нагадують про прискорення, а іноді – про уповільнення. Є дні, коли Земля обертається значно швидше, ніж звичайно. Очікується, що найближчим часом трапиться кілька незвично коротких днів.

Як повідомляє видання Live Science, короткі дні через прискорення Землі передбачаються 9 та 22 липня, а також 5 серпня. Очікується, що на обертання нашої планети вплине положення Місяця. У цей період він буде перебувати на максимальній відстані від екватора Землі, що змінить вплив гравітаційного тяжіння на вісь нашої планети. В результаті, кожен день буде коротшим на 1,3–1,51 мілісекунди від звичайної тривалості.

Прискорення обертів Землі

На швидкість обертання Землі впливають різні фактори

Для повного оберту навколо осі планета Земля потребує приблизно 86 400 секунд або 24 години. Проте ці показники не завжди стабільні і можуть змінюватись під впливом різних факторів. Так, на обертання нашої планети впливають положення Сонця і Місяця, зміни магнітного поля Землі та розподіл мас на планеті. Під їх впливом Земля може як сповільнюватись, так і прискорюватись.

Дослідники відзначали, що приблизно 1-2 мільярди років тому день на Землі тривав лише 19 годин. Це, ймовірно, пов’язано з тим, що Місяць перебував ближче до нашої планети, що посилювало його гравітаційний вплив і сприяло більш швидкому обертанню. Проте з тих часів Місяць відійшов, і дні стали довшими. Тим не менш, останнім часом Земля почала обертатись швидше.

Внаслідок цього прискорення, 5 липня 2024 року було зафіксовано найкоротший день з усіх, коли-небудь зареєстрованих науковцями. Цей день був на 1,66 мілісекунди коротшим від встановлених 24 годин. Щодо очікуваних 9 і 22 липня, а також 5 серпня цього року, то Місяць на них перебуватиме на максимальній відстані від екватора Землі, що змінить вплив гравітаційного тяжіння на вісь нашої планети. Отже, ці дні будуть особливо короткими.

Вплив людини на обертання Землі

Дні на Землі стануть коротшими, спробуйте все встигнути 2
Швидкість обертів залежить навіть від зміни пори року

Діяльність людини також чинить вплив на швидкість обертів Землі. Дослідники з NASA підрахували, що переміщення льоду та грунтових вод у зв’язку зі зміною клімату також подовжило тривалість доби на 1,33 мілісекунди за століття в період з 2000 по 2018 рік. На обертання Землі впливають й інші чинники, такі як землетрус в Японії 2011 року, який скоротив тривалість доби на 1,8 мікросекунди. Зміна пори року також має суттєвий вплив на обертання Землі.

Звісно, у короткі й довгі дні наші годинники продовжують відраховувати 24 години. Різницю не помітно на особистому рівні. Зміни в тривалості дня стануть помітними лише, якщо відхилення перевищить 0,9 секунди або 900 мілісекунд.