Європейський Союз продовжує наполягати на рішучій реакції проти Ізраїлю у зв’язку з гуманітарною кризою, яка стала наслідком його дій у Газі. У ЄС вже оголосили про можливість введення ряду санкцій до Єврейської держави. Тепер планується ще більш радикальний крок — розірвання торговельних зв’язків з Ізраїлем, а студенти з цієї країни можуть позбутися можливості брати участь у навчальних програмах ЄС.
Про намір ЄС розірвати зв’язки з Ізраїлем, що базуються на Угоді про асоціацію, повідомляє видання Politico. Журналісти посилаються на проєкт зовнішньої Європейської служби, в якому пропонуються заходи покарання для Ізраїлю за його дії в Газі.
Серед варіантів дій ЄС щодо Ізраїлю розглядається як повне призупинення угоди, так і часткове. Також можлива заборона для ізраїльських студентів та науковців на участь у європейських навчальних та дослідницьких програмах. Зазначаються технічні обмеження та тимчасове припинення дії меморандумів.
ЄС раніше висловлював занепокоєння щодо дій Ізраїлю в Газі, вказуючи на порушення прав людини, які прямо суперечать статті 2 Угоди про асоціацію між країнами.
«Відповідно до терористичних атак 7 жовтня 2023 року, Ізраїль розпочав активну військову кампанію, що охоплювала використання зброї великої дальності в густонаселених районах, а також суворі обмеження на в’їзд та доставку товарів і послуг першої необхідності в Газі», – йдеться в оцінці.
Відомо, що обмеження на гуманітарну допомогу в секторі Газа викликали серйозну нестачу їжі, ліків та чистої води. Діти стикаються з проблемами голоду, зневоднення та хвороб, лікування яких було б можливим, якби допомога дійшла до адресата.
Проєкт документа з покараннями для Ізраїлю планується обговорити найближчим часом. Найімовірніше, це відбудеться 15 липня на саміті ЄС між міністрами закордонних справ.
ЄС вивчає можливі санкції проти Ізраїлю
На фоні поглиблення гуманітарної кризи у секторі Гази, Європейський Союз аналізує варіанти тиску на Ізраїль. Верховна представниця ЄС з зовнішньої політики, Кая Каллас, отримала завдання від лідерів 27 держав-членів визначити подальші дії у відповідь на дії Тель-Авіва.
Зокрема, йдеться про можливість запровадження санкцій, якщо ситуація з цивільним населенням у секторі Гази не покращиться. Очікується, що Каллас вже наступного тижня представить країнам-членам п’ять можливих напрямів дій у відповідь на порушення Ізраїлем Угоди про асоціацію з ЄС.