Знайдено навушники, які не будуть заплутуватися у вузли: виною тому один параметр

Ті, хто коли-небудь використовував дротові навушники, знають, що перш ніж їх почати використовувати, завжди доводиться розплутувати дроти. Так само завжди заплутуються кабелі живлення від різних пристроїв і побутової техніки. Але цьому феномену проводів є наукове пояснення.

Стару приказку про те, що смерть і податки – єдині неминучі речі в житті, спростували фізики, які виявили, що нашим існуванням керує третя – і не менш жахлива – неминучість: усі наші кабелі приречені на заплутування. Це відкриття було зроблено у 2007 році і відзначено Шнобелівською премією наступного року, пише IFLScience. Щоб дійти свого висновку, дослідники неодноразово кидали шматки мотузки різної довжини в коробку, яку потім розкручували протягом декількох секунд.

Провівши понад 3000 випробувань, автори дослідження виявили, що приблизно в 50% випадків мотузка виходила з коробки з вузлом. Що особливо важливо, вони також зазначили, що ймовірність зав’язування мотузки у вузол залежала від її довжини: ті, що були коротшими за 46 сантиметрів, майже ніколи не заплутувалися. Проте при перевищенні цієї довжини ймовірність утворення вузла різко зростає. Тому дослідники дійшли висновку, що довжина 46 сантиметрів є мінімальною для того, щоб мотузка заплуталася.

Після скручування кінець нитки може переміщатися випадковим чином над або під сусідньою секцією, що призводить до широкого спектру різних заплутаних конфігурацій. У міру того, як нитка сплітається, утворюються вузли, і оскільки розплутування малоймовірне як статистично, так і енергетично, загальна картина природним чином рухається в бік більшої складності.

Зі збільшенням довжини нитки утворюється більше витків, що означає, що ймовірність утворення вузлів стає ще вищою. Вчені також з’ясували, що кожен простий вузол із сімома або менш перехрещуваннями утворювався в їхніх експериментах природно, причому деякі з більш складних вузлів містили до одинадцяти перехрещувань. Однак імовірність зав’язування вузлів знижувалася для ниток завдовжки понад 150 сантиметрів, оскільки ці частини ставали надто обмеженими всередині коробки і не мали достатньо місця для переміщення та заплітання. На думку дослідників, цей же принцип може пояснити, чому пуповини рідко заплутуються в обмеженому просторі матки. Тож все це означає, що навушники, поміщені в кишеню або сумку, приречені на заплутування, якщо тільки шнур не настільки довгий, що для заплутування просто не залишається місця.

Джерело