10 жовтня депутати Верховної Ради проголосували в цілому за законопроєкт №11416-д. Він передбачає значне підвищення податків. Наразі законопроєкт досі не підписав Президент. Документ критикує український бізнес та МВФ, а юристи Верховної Ради назвали його неконституційним. Українці створили петицію з вимогою до Зеленського не підписувати скандальний законопроєкт.
Бюджет на 2025 рік доведеться переробляти
30 жовтня на сайті Президента України народний депутат Олексій Гончаренко зареєстрував петицію “Закликаємо президента Зеленського ветувати законопроєкт №11416-д про підвищення податків”. Станом на 4 листопада вона набрала 2322 голоса з 25 тисяч необхідних. При цьому на думку заступника очільника податкового документу ВР Ярослава Железняка, непідписання Президентом податкового закону несе певні ризики.
“Допустимо Президент з якоїсь причини вирішив не підписувати закон. В цьому році це десь лише 10-15 млрд грн, що багато – але думаю на внутрішньому ринку якось перебємось. А ось у 2025 році є проблемка. Цей закон порахований у Бюджеті 2025 року, там 120 млрд грн від цього закону вже закладено. І ось зараз після першого читання до наступного тижня Кабмін має нам передати текст Бюджету на друге читання. Тому питання як тоді вони будуть виходити з ситуації, якщо закон так і не буде підписаний. Тут або треба тоді скорочувати або якось балансувати”, – написав Ярослав Железняк 4 листопада.
На думку Железняка, якщо податковий законопроєкт не буде підписано, то виходить що на 120 млрд треба буде забрати саме з оборонних видатків, які фінансуються саме податками. Нрдеп не вірить, що що це можливо та передбачає два варіанти рішення проблеми:
- або збільшать на відповідну суму внутрішні запозичення (типу як trade-in з банками за те, що податок їм не підняли знову).
- або розраховують на ту частину фінансування військових видатків яка йде у 50 млрд $ від G7 (3 млрд від Британців та начебто десь 10 млрд $ від США).
“До речі, може як раз наявність цього варіанту і стало перепоною для підписання (це чисто моя теорія- не сприймайте за інсайд)”, – пише Железняк.
МВФ радить піднімати ПДВ, а не збільшувати оподаткування банків
Введення 50% податку на прибуток банків другий рік поспіль суперечить природі податку на надприбуток, воно підриває довіру до політики і не є ефективним рішенням, вважає заступник голови місії Міжнародного валютного фонду в Україні Тревор Лессард.
“Податки на непередбачувані доходи застосовуються лише на один рік: ви платите політичну ціну за підвищення податків, ви отримуєте великий опір… Якщо ви запроваджуєте податок на надзвичайний прибуток більш ніж один раз, то люди почнуть реагувати, і ви почнете втрачати довіру до політики”, – сказав заступник голови місії в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”, опублікованому 4 листопада.
За його словами, банки після повторного введення 50% податку на прибуток можуть змінити свою політику прибутку в очікуванні чергового такого підвищення.
“Я думаю, що якщо вам потрібні негайні надходження, і ви хочете зробити це в ефективний, широкомасштабний спосіб, який забезпечить вам надходження вже наступного місяця, то важко уявити собі кращий варіант політики, ніж підвищення ставки ПДВ, із погляду того, скільки ви можете залучити, як це розподілить тягар підвищення податку і все таке інше,” – сказав Тревор Лессард.
Що не так з податковим законопроєктом
Як раніше повідомляв Інформатор, Головне юридичне управління Верховної Ради проаналізувало законопроєкт №11416-д та дійшло висновку, що його окремі норми не відповідають Конституції України. Про це йдеться у висновку управління щодо поданого до другого читання тексту.
Раніше заступник очільника податкового комітету ВР Ярослав Железняк закликав українських підприємців публічно критикувати податковий законопроєкт для того, щоб завадити його ухваленню.