Politico: Україні загрожують 20-годинні відключення через удари по неприкритій ядерній інфраструктурі

В Україну прийшов листопад із першими серйозними похолоданнями та нагадав, що скоро зима. Почався опалювальний сезон та чутки про відключення світла. У тривожних очікуваннях від зими немає нічого дивного на тлі того, що Україна втратила половину своїх потужностей з виробництва електроенергії через удари Росії та зараз переважно залежить від ядерної інфраструктури, яка залишається незахищеною від ракетних ударів, пише 4 листопада Politico.

Часу, щоб це виправити, дуже бракує, вважає видання. Експерти вже прогнозують обмеження, через яки люди залишатимуться без електрики більшу частину дня. Якщо ж до цього додати різке похолодання та руйнівні удари по атомній енергосистемі, яки можуть відбутися, Україна може зіткнутися з відключеннями електроенергії на 20 годин на добу Такий прогноз дають кілька експертів, зокрема Олександр Харченко, керівний директор Центру досліджень енергетичної галузі та радник уряду України з питань енергетики.

За словами Геннадія Рябцева, головного наукового співробітника Національного інституту стратегічних досліджень України, потужності виробництва електроенергії в Україні скоротилися на 9 понад гігават. Тож “найбільш реалістичний сценарій” для України цієї зими, за словами Рябцева, передбачає обмеження постачання електроенергії промисловості та домогосподарствам на 8-14 годин на добу.

“Російські удари, очевидно, продовжаться, і ніщо не може гарантувати захист щойно відновлених об’єктів від атак… через відсутність багаторівневої системи протиповітряної та протиракетної оборони”, – цитує його видання.

Особливо серйозними будуть атаки на українські АЕС, вважає  Харченко. Реактори наразі забезпечують 60% загального виробництва електроенергії в країні, і будь-які ракетні удари по енергетичній інфраструктурі, що підтримує ці станції, можуть вивести їх з ладу. У квітні уряд зобов’язав провідні енергетичні компанії країни захистити свої енергогенераційні потужності, каже аналітик.

До них належать мішки з піском і габіони – металеві клітки, наповнені камінням – у нижній частині та товсте бетонне накриття зверху. Цей захист добре працює проти безпілотників і деяких ракет, додає він, однак не зможе витримати пряме попадання більш потужних крилатих ракет, таких як Х-101.

Проте українські АЕС залишаться повністю оголеними. “Енергоатом” почав укладати контракти на захист лише наприкінці вересня, а це означає, що оборонні системи зовсім не будуть готові до зими, вважає Харченко.

Хоча люди працюють цілодобово, щоб відремонтувати розбомблені електростанції, навряд чи Україна зможе полагодити їх усі, пише Politico. Енергетичне співтовариство, яке сподівається залучити 1 мільярд євро фінансування від західних урядів і приватних донорів до кінця року та прагне відновити хоча б 3 (з 9) гігавати електрогенерації до зими. Асоціація мережевих операторів ЄС ENTSO-E оголосила у вівторок, що збільшить експорт електроенергії в Україну. Однак це додасть лише 400 мегават додаткової потужності до мережі країни з 1 грудня – і цього сильно замало, підсумовує Politico.

Попередження про ядерний інцидент після російського обстрілу енергетики

26 серпня 2024 року основними цілями російської масової атаки стали саме обʼєкти мережевої енергетичної інфраструктури України, тобто високовольтні трансформаторні підстанції та ЛЕП, які забезпечують передачу електроенергії від електростанцій до споживачів. Це призвело до майже 2 тижнів аварійних екстрених відключень електроенергії по всій Україні. Однією з цілей росіян було створити технічну неможливість видачі потужності з атомних електростанцій. 

Внаслідок атаки 26 серпня були тимчасово відключені енергоблоки 1, 3, 4 Рівненської АЕС. Через перепади в енергосистемі від мережі було відключено енергоблок №3 Південноукраїнської атомної електростанції, інші енергоблоки цієї станції знизили потужність. Росія таким обстрілом створила ядерну загрозу для мільйонів людей на всьому європейському континенті. Через пошкодження розподільчих підстанцій атомні електростанції (які зараз дають понад 60% всієї електроенергії для споживачів) не могли передавати всю електроенергію, яку виробляли, тому їхня робота була обмежена.

21 вересня керівник Офісу Президента Андрій Єрмак закликав світ відреагувати на підготовку Росії до ударів по критичних обʼєктах ядерної енергетики України напередодні зими, відкритих розподільчих пристроях АЕС та підстанціях передачі. У цей же день Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга поінформував Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) про підготовку Росією ударів по критичних обʼєктах ядерної енергетики України напередодні зими та закликав надіслати своїх представників на всі АЕС. На думку ексзаступниці міністра закордонних справ та ексрадниці голови правління “Нафтогазу України” Олени Зеркаль, подібні заяви високопосадовців робляться для того, щоб приховати слабку підготовку “Енергоатому” до ударів росіян – не збудовано 2-й рівень захисту та недостатньо запасного обладнання. Судячи з того, що прогнози про подібні удари РФ продовжують справно з’являтися і в жовтні, версія Зеркаль, ймовірно, досі актуальна.

25 вересня Президент Володимир Зеленський на Генасамблеї ООН у Нью-Йорку повідомив, що РФ планує атаки на ядерну інфраструктуру України, щоб від’єднати реактори від енергоживлення. За словами Зеленського, Москва отримує супутникові фото АЕС України й збирає про них дані. Президент попередив, що таким чином Кремль намагається спонукати Київ капітулювати. “Якщо Росія готова бити по критичних підстанціях видачі електроенергії з АЕС або бити по атомних станціях – це вже за межею”, додав 26 вересня 2024 року міністр Герман Галущенко.

Керівник “Енергоатому” Петро Котін повідомив, що “росіяни підвищують ставку, систематично створюючи напругу на атомних об’єктах. Цей терор має зупинитись, адже наслідки можуть бути фатальними”. 13 вересня стало відомо, що за кілька тижнів було зафіксовано рух понад 70 безпілотників РФ і понад 30 ракет, що пролітали неподалік українських АЕС.

Ситуація в енергосистемі України: яка перспектива

Інформатор проаналізував численні прогнози щодо того, наскільки тривалими можуть бути відключення світла в Україні найближчої зими. Видання дійшло висновку, що прогнозів так багато і вони настільки різноманітні, що орієнтуватися на них немає сенсу. Потрібно прийняти одне – відключення світла взимку точно будуть (у цьому сходяться всі прогнозисти). І треба готуватися до цього.

Дивіться сами. Чиновники Кабміну прогнозують, що масштабних відключень світла взимку не буде, також проблем з електропостачанням не буде щонайменше до кінця жовтня або початку листопада. Попри ризики обстрілів, дефіцит генерації та можливі поламки обладнання, в уряді зберігають оптимізм. 

Експерти місії ООН зазначають, що цієї зими відключення електроенергії можуть бути тривалістю від 4 до 18 годин на добу. У їх висновку йдеться, що шкода від ворожих атак по енергетичній інфраструктурі триватиме місяцями, якщо не роками, оскільки необхідний ремонт потребує технічно складного обладнання.

Взимку українці можуть розраховувати на електрику протягом 8-10 годин на добу, якщо температура повітря буде близько 0°C. Але дефіцит буде більше, якщо вона опуститься нижче. Такий прогноз надав народний депутат, голова парламентського підкомітету з питань енергоощадження Сергій Нагорняк.

Більш негативний прогноз щодо столиці дає радник заступника мера Києва Олексій Тихонов. Він шокував заявою, що максимум, на який можуть зараз розраховувати кияни – шість годин зі світлом на добу, і це без врахування наслідків можливих нових ударів РФ. А для того, щоб будинки в Києві взимку встигали обігріватися і не втрачали тепло в умовах відключень електроенергії, необхідний хоча б такий добовий режим: 12 годин зі світлом – 12 годин без світла, наголосив Тихонов. А міністр енергетики Герман Галущенко без цифр прогнозує, що ця зима для України буде складнішою за попередню.

Що стосується постачання газу споживачам в Україні (побутовим та промисловим) та опалювального сезону, то тут компанія “Нафтогаз” поки що жодних обмежень не планують. Однак у Кабміні України неофіційно зазначають, що за найнегативнішого сценарію, тобто масованих та точних обстрілів росіянами газової інфраструктури, ймовірно, над обмеженнями доведеться подумати.

Джерело