Ви мали чути про синє світло – його випромінюють екрани електронних пристроїв, які ми постійно використовуємо. І дехто думає, що цей тип світла має багато шкідливих властивостей для фізичного та ментального здоров’я людини. Але ідея про те, що вас турбує синє світло, випромінюване вашим смартфоном, не зовсім правильна.
Легко звинуватити телефон, який перебуває всього за кілька дюймів від вашого обличчя, і нескінченну новинну стрічку, яку ваш великий палець прокручує, поки ви лежите в ліжку. Та хоча синє або короткохвильове світло (наприклад, денне світло або світло, випромінюване технікою) справді впливає на наші циркадні ритми, все не так однозначно, як ми часто думаємо, пише The Guardian.
“Сон – складний процес”, – сказав Стюарт Пірсон, професор циркадної нейронауки Оксфордського університету.
Він пояснив, що хоча рецептори в наших очах, які повідомляють нашому мозку, коли настав час прокидатися, активуються клітинами, які поглинають синє світло, вони також активуються клітинами, які поглинають довші хвилі світла (наприклад, червоне). Це означає, що проблема не в кольорі світіння, а в яскравості та тривалості часу, протягом якого ми піддаємося його впливу, а екрани наших телефонів насправді досить тьмяні.
Денне світло в 1000 разів яскравіше, ніж середнє світло, випромінюване телефоном. Освітлення в кімнаті в середньому в 10 разів яскравіше. Ось чому вимкнення яскравого світла, коли ви розслабляєтеся ввечері, може допомогти вам почуватися більш сонним.
“Технічно, синє світло від смартфонів може впливати на сон”, – додав Пірсон. “Але ці ефекти незначні, якщо тільки ви не використовуєте свій телефон годинами з яскравим екраном і вже не маєте проблем зі сном”.
У лабораторних дослідженнях у Гарвардському університеті навіть близько чотирьох годин впливу світла від електронної книги на повну потужність мали лише відносно невеликий ефект: 10-хвилинну затримку настання сну. Фактично, на ваш сон, найімовірніше, впливають види контенту, який ви споживаєте.
Якщо ви вважаєте, що світло впливає на ваш сон, пояснив Пірсон, вам не потрібно витрачати гроші на спеціальні окуляри, які “блокують синє світло”. Замість цього він рекомендує скоротити час використання екрана і зменшити яскравість на телефоні.